Како што изјави на Твитер, членови на дипломатски мисии и дипломати, здравствен персонал на владата и приватниот сектор беа исклучени од тие мерки, во согласност со списокот одобрен од Министерството за здравство на таа земја, пренесува Ројтерс.

Објавил: Мирко Бачиќ | 7 февруари, 2021 20:04

КУВАЈТ ИМ ЗАБРАНИ НА СТРАНЦИТЕ ВЛЕЗ ВО ЗЕМЈАТА: Ослободени се само дипломатите, лекарите и бизнисмените

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од денес, на лица кои не се државјани на Кувајт нема да им биде дозволен влез во таа земја, објави кувајтската цивилна авијација.

Како што изјави на Твитер, членови на дипломатски мисии и дипломати, здравствен персонал на владата и приватниот сектор беа исклучени од тие мерки, во согласност со списокот одобрен од Министерството за здравство на таа земја, пренесува Ројтерс.

Новите мерки беа преземени во време кога владата на Кувајт се обидува да го потисне бројот на заразени со вирусот, од кои има 170.998 во таа земја, според веб-страницата „Ворлдомерс“.

Од почетокот на пандемијата во Кувајт, 966 лица починале како резултат на вирусот корона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...