Постојат докази дека тука има и фалсификати“. Независниот преглед во ЕУ ќе биде задолжителен само од мај 2022 година.

Објавил: Македонка Димкин | 8 април, 2020 19:12

Цвета бизнисот на брзи тестови за откривање на КОВИД 19!

Фото/Текст извор: ©tagesshau.de

Според истражувањето на NDR, WDR и „SZ“, повеќе од десетина компании веќе нудат брзи тестови за инфекција со корона. Сепак, Министерството за здравство, надлежните и медицинските здруженија предупредуваат на ризици пишува германскиот тагесшау.

Вирусот корона продолжува да се шири: повеќе од 80.000 инфекции се потврдени во Германија, повеќе од еден милион низ целиот свет. Сепак, не е јасно колку луѓе можеби се заразиле без да го знаат тоа.

Повеќе од десетина компании сега нудат брзи тестови за да одговорат на ова прашање. Тие треба да можат да препознаат дали има антитела против вирусот во крвта. Потоа – се надеваме – можеби некој веќе преживеал и сега е имун.

Наводната сигурност на тестовите е контраверзна и по она што се чини  е со прилично ниска цена од околу 30 до 40 евра. Според производителите, тие веќе продале стотици илјади од овие тестови – за многу кратко време.

Одложен имунолошки одговор како проблем

Но, Федералното Министерство за здравство предупредува против ваквите тестови за антитела. Постои „незначителен ризик дека брзиот тест покажува негативен резултат, но лицето кое се тестира веќе е многу заразно и покажува погрешна безбедност“, Проблемот е во тоа што антителата обично се развиваат само една до две недели по заразата. На почетокот на инфекцијата, овие тестови не можат да работат со сигурност.

„Не знаеме колку брзо реагираат“, вели Даниела Хузли од универзитетската болница во Фрајбург. Таа е Сојузна претседателка на Стручното здружение на лекари за микробиологија, вирологија и епидемиологија на инфекции (BÄMI). Исто така, не е јасно колку често овие тестови дури и неправилно реагираа. Бидејќи воопшто не биле проверени правилно, критикува Хузли.

Сигурноста не е докажана

Од Азија до целиот свет
Навистина, според сегашните регулативи на ЕУ, производителите можат „сами да ги цертифицираат ваквите дијагностички процедури без да направат независен преглед на тестот пред тој да бидат пуштен на пазарот“, пишува Институтот Пол Ерлих на својата веб-страница.Сојузниот институт за вакцини и биомедицински лекови известува дека валидноста на овие тестови затоа не е загарантирана. „Постојат докази дека тука има и фалсификати“. Независниот преглед во ЕУ ќе биде задолжителен само од мај 2022 година.

Значи, може да биде дека таков тест може позитивно да реагира на луѓето „кои имале сосема поинаква инфекција“. И вакво нешто може да има сериозни последици – ако луѓето веруваа дека се имуни и повеќе не треба да се заштитат. Михаела Ајкерман од медицинската служба на компаниите за здравствено осигурување исто така критички гледа дека сега се нудат вакви тестови. „Сè уште не знаеме колку е сигурен овој тест“, вели таа. Ако таквиот тест е погрешен, тогаш луѓето стравуваат без причина, ако тоа е лажно негативно, тогаш тие се радуваат на лажна смисла на безбедност. Како и да е, секој „може за неколку недели да купи ваков тест на пазарот“, критикува Хузли.

Имунитет? И ако е така, колку долго?

Каде и како точно се извршени проверките останува нејасно. „Нема објавено истражување што некако би покажало чисти резултати од овие тестови“, вели Хули од универзитетската болница во Фрајбург.Некои провајдери исто така признаваат постоечки неизвесности. Тие препорачуваат само лекарите да ги извршуваат овие тестови покрај другите испитувања. Покрај можните неточни резултати, постои и ризик: „Досега е целосно нејасно до кој степен инфекцијата што веќе живеела води до имунитет“, пишува еден од давателите на услуги. Тоа зависи од концентрацијата на антителата – и прашањето колку брзо тие повторно се намалуваат. Единствено откривање на антитела во одреден временски момент не може да обезбеди никаква безбедност повторно да се заразат. Поради сите овие неизвесности, чадорната организација на фондовите за здравствено осигурување и долгорочно згрижување бара федералната влада да одлучи „кој ќе биде тестиран кога и од кого“ како дел од својата епидемиска стратегија. Во суштина – сите се согласуваат – би било пожелно ако навистина се достапни сигурни тестови за антитела.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани,...

Ова би важело за Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Германија.

ЛАДЕН ТУШ ЗА МИЛО ЏУКАНОВИЌ: Хрватска и кажа СТОП на Црна Гора за влез на хрватската територија!

Според хрватските медиуми, на вчерашната владина седница, Хрватска донесе одлука да...

Влегувате во Србија само со лична карта, без тест на Ковид-19 и што е најважно, без задолжителна самоизолација од 14 дена, посочува ТВ-станицата.

ХРВАТИТЕ ДОАЃААТ ВО СРБИЈА НА ШОПИНГ: Еве што најчесто купуваат!

Хрватите можат да патуваат во Србија под скоро исти услови како пред 12 март, кога границата...