Оваа информација за Телма ја потврди и директорката на болницата Снежана Захариева.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 април, 2020 14:53

Куманово ново жариште на Коронавирус: 11 лекари позитивни на Ковид- 19 во Кумановска болница!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото, извор Телма

Куманово стана новото жариште на Коронавирус во Македонија. Имено како што дознава Телма, изминатото деноноќие најмалку 9 нови здравствени работници од кумановската болница се заразени од Коронавирус

Оваа информација за Телма ја потврди и директорката на болницата Снежана Захариева.

Тројца од заболените од корона вирусот се од одделението за рендген, тројца од хирургија, една сестра од гинекологија, еден болничар од инфективно и еден специјализант од инфективното одделение

На телефонските броеви одговараат стручни лица од Клиниката за психијатрија…

Според информациите на Телма медицинарите од рендген се заболени во болницата каде веќе имаше позитивни случаи на пациенти.

Од хирургија се работи за двајца кои биле во холандија и цело време биле во карантин, а и уште едната заболена најверојатно е од нејзиното семејство и веднаш кога се појавиле симтомите била испратена дома.  

Отворени се уште 3 нови телефонски броеви наменети за психилошка поддршка на трудниците и родилките, лицата со нарушување на слухот, говорот и гласот, како и психолошка поддршка на албански јазик во периодот со справувањето со КОВИД-19. Ги охрабрувам сите граѓани кои чувстуваат потреба да ја побараат потребната помош. На телефонските броеви одговараат стручни лица од Клиниката за психијатрија, со чија соработка ја нудиме оваа поддршка, соопшти министерот Венко Филипче.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Којзнае, можеби Комисијата за заштита од заразни болести и Владата развиваат и друга експертиза, за управување со кризи предизвикани од природни непогоди.

Силјановска-Давкова: Воведоа мерки како да не очекува ураган и тоа најчесто за викенди!

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, која беше и кандидат за претседател предложен...

Сепак, тој нагласува дека во моментов албанската политичка сцена е во период на раздор и ослабување на албанската политичка волја во многу партии кои, според него, предизвикуваат раздор и отцепувања.

АЛИ АХМЕТИ: Време е за првиот премиер Албанец во Македонија!

Целта на Демократската унија за интеграција е премиер Албанец, пишува на својот фејсбук...

Според Пановски пикот на заразата допрва доаѓа. Вели новодијагностицираните пациенти се последица на непочитување на мерките во одделни скопски населби и додава оти држава која не може да си ја контролира целата територија не може да се справи ниту со епидемија.

Пановски: Држава која не може да ја контролира целата територија не може да се справи со епидемија

Откако вчера на социјалните мрежи се појавија фотографии на кои се гледаат колони...

Еве уште еден функционер на СДСМ, директорката на Управта за јавни приходи Сања Лукаревска на маникир во време на епидемија, а и во време кога е потенцијален преносител на вирусот!

ФОТО: Наместо дома во карантин, Лукаревска во фризерски салон – Еве зошто пола шефови во СДСМ се заразени!

Нападно очигледно е дека од сите партии само во СДСМ половина од раководтсвото или...