Не постои Министер во владата на Албанија или Косово кој не знае и не зборува албански јазик, логично.

Објавил: Сара Фемина | 8 ноември, 2019 15:36

КУПИ ДЕН ПОМИНИ: Ова се државните функционери кои не знаат ни „М“ од македонскиот јазик, а седат на министерските фотељи!

Фото/Текст извор: ©алфа

Не знаат македонски јазик , ама ја водат државата. Министерот за животна средина , Насер Нуредини говори на англиски, заради тоа што не знае македонски, пишува Алфа.мк.

Нуредини го води едно од најзначајните минстерства , во моменти кога загадувањето е алармантно, па новинарите бараат одговори, арно ама не ги добиваат.

Министерот или не сака да зборува или зборува на англиски јазик, македонскиот по малку го разбирал ама не го говорел.
Министерот за животна средина Насер Нуредини, оди по стапките на претходникот Садула Дураку, пишува Алфа.мк.

И тој едвај говореше македонски . Додека беше Mинстер за екологија кажа дека не го интересираат граѓаните , па потоа се вадеше на лошиот говор на македонскиот јазик.

Во една прилика тој и одби да го користи македонскиот пред новинарите, затоа што не го признавал за службен. Во Министерството за животна средина не се снајде па доби прекоманда и стана Министер за политички систем и односи меѓу заедниците.
Во време кога Македонија е постојано критикувана дека не прави се за да им ги задоволи правата на Албанците, особено кога станува збор за јазикот, ние имаме министри кои не го ни знаат македонскиот јазик. Не постои Министер во владата на Албанија или Косово кој не знае и не зборува албански јазик, логично.
Па дури и претставниците на српската заедница на Косово го знаат албанскиот јазик.

Секако ова се подразбира и за владините функционери во Тирана. Не е ниту луксуз, ниту особена желба, туку едноставно функционер на Влада во една држава мора по закон да го зборува официјалниот јазик. По кој закон тогаш во владините фотељи седат министри како Нуредини?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Пари има и во телефонот на Боки 13 ка. Тој е авторот на фотографија на која е сликан ликот на специјалната обвинителка со 50 илјади евра кај неа.

КОД открива: Во телефонот на Боки 13, Јанева со 50 илјади евра-дел од парите се најдени во сеф, во домот на Јованоски!

КОД дојде до информација дека дел од парите се најдени во сеф, во домот на Бојан Јовановски. Според...

Според информациите од Обвинителството, вториот дел од истрагата нема да завршува следниве недели.

Се открива вистината: Во мобилниот на Боки 13 фатена вибер порака од осомничена која напишала 3.000, 5.000, 10.000!

Обвинителството за организиран криминал и корупција за истрагата „Рекет“ има во...

Роднини од УБК префрлени во новата Агенција иако антикорупционерите предупредиле на конфликт на интереси.

Ексклузивно адвокатот на Зоки Кичеец за КОД: Еве што кажал Кичеец за аферите РЕКЕТ(видео)

КОД дознава: Познати скопски адвокати и нотари добиле казна по 11 милиони евра вредната...

Инаку КОД дојде и до запленети фотографии што Верушевски ги добивал додека бил во притвор за „Пуч“.

КОД: Ова се фотографиите што Верушевски ги добил во пратката во Шутка, на едната бил ЗАЕВ со непозната жена(видео)

Од оние кои имаат сознанија за случајот, исказот на Верушевски во истрагата за „Пуч“...