Се очекува мерката заклучување да биде продолжена по 8 февруари, до кога беше планирано.

Објавил: Мирко Бачиќ | 24 јануари, 2021 22:34

КУРЦ: Размислуваме да го продолжиме заклучувањето на Австрија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Австрискиот канцелар Себастијан Курц упати итен апел до секој граѓанин со порака „ве молам да бидеме обединети и да истраеме“.

“Уште позаразен вид на (коронавирус) ја направи ситуацијата во Европа и Австрија уште потешка. Затоа, ве молиме застанете заедно, бидејќи само ако учествуваат што повеќе луѓе, можеме да ја надминеме кризата”, рече Курц на Фејсбук.

Курц размислува да ги продолжи мерките за заклучување, кои станаа уште поважни поради појавата на новиот вид на вирус. Утре австриската влада ќе одржи разговор со експерти за моменталната епидемиолошка состојба, а потоа и со гувернерите на покраините и шефовите на опозицијата.

Се очекува мерката заклучување да биде продолжена по 8 февруари, до кога беше планирано.

Откако британскиот сој влезе во поголемите делови на Австрија, јужноафриканскиот сојуз вчера беше откриен кај неколку лица во провинцијата Тирол.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

-Бошњаците можат да сонуваат што сакаат и тоа не е забрането. Меѓутоа, посакувам Република Српска да биде самостојна, што е многу реално.

Додик: Реално е Република Српска да стане самостојна

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, изјави дека...

Станува збор за мерките што веќе 11 месеци се продолжуваат, а новата одлука за „воведување мерки за привремено ограничување на копнените, воздушните и морските поврзувања на земјата, за забрана за влез во земјата на државјани на трети земји, освен од државите на Европската унија и шенген зоната".

ДО 8 МАРТ ЗАТВОРЕНИ И ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗ ВО ГРЦИЈА НА ДРЖАВЈАНИ ОД ТРЕТИ ЗЕМЈИ

За уште две седмици, до 8 март 2020 година, грчката влада ја продолжи одлуката за ограничување...

Новинарот Оливер Вилис го објави видеото на Твитер и изјави дека е убаво да се има претседател кој може нормално да разговара со други луѓе.

БАЈДЕН му го даде своето кафе на новинарот: Ова е гест за кој многу зборуваа(ВИДЕО)

Американскиот претседател Џо Бајден има многу попријатна комуникација со новинарите...