Ова е исклучително значајно признание со кое се потврдуваат заложбите на здравствениот систем за справување со коронавирусот. Горд сум на сите вработени во Институтот за пожртвуваната работа и давање максимум од себе за грижа кон граѓаните и борба со пандемијата, потенцираше Филипче!

Објавил: Стојче Бушин | 16 септември, 2020 10:03

Лабораторијата за вирусологија меѓународно оценета со максимален успех на надворешниот тест на компетентност за детекција на ковид-19

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје е меѓународно оценета со максимален успех на надворешниот тест на компетентност за детекција на ковид-19, објави на социјалните мрежи, министерот за здравство Венко Филипче!

Ова е исклучително значајно признание со кое се потврдуваат заложбите на здравствениот систем за справување со коронавирусот.

Ова е исклучително значајно признание со кое се потврдуваат заложбите на здравствениот систем за справување со коронавирусот, вели Филипче!

Горд сум на сите вработени во Институтот за пожртвуваната работа и давање максимум од себе за грижа кон граѓаните и борба со пандемијата, потенцираше Филипче!

Инаку вчера беа направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 50
-Куманово 6
-Штип 4
-Прилеп 5
-Тетово 7
-Струга 3
-Велес 1
-Битола 4
-Охрид 2
-Гостивар 1
-Струмица 9
-Крива Паланка 1
-Кочани 1
-Берово 1
-Делчево 2
-Кичево 1

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г), двајца од Струмица (29г и 44г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од:

-Скопје 46
-Штип 6
-Прилеп 8
-Тетово 9
-Велес 1
-Охрид 3
-Гевгелија 1
-Струмица 2
-Крива Паланка 2
-Кочани 2
-Македонски Брод 5
-Пехчево 4
-Берово 4
-Виница 2
-Делчево 6
-Свети Николе 1
-Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15925, бројката на оздравени пациенти е 13418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1846!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Дел од лекарите, медицинскиот персонал и вработени во Кардиолошкиот завод, се позитивни на Ковид 19, што ја отежнува работата на установата.

Ковид 19 силно ја погоди и Специјализираната болница за кардиологија „Св. Стефан“ во Охрид

Ковид пандемија и натаму силно го притиска здравствениот систем во земјата. Лесно...

„Вчера го започнавме процесот на вакцинација, со колку започнавме, смешно е, и откако ќе заврши оваа количина вакцини, што ќе правиме понатаму?

Травари: Кога се превземаа вакцините од Србија не требаше пола влада да оди на Табановце

Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари,...