Поглаварот на расколничката Украинска црква, Епифанија, јавно рече дека стварањето на организацијата не би била возможна без поддршката на САД, потсети Лавров.

Објавил: Сара Фемина | 6 ноември, 2019 16:51

ЛАВРОВ ПРЕДУПРЕДУВА: Америка сака да го подели ХРИСТИЈАНСТВОТО!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Американските активности се насочени на создаваат услови за расправа за признавањето на таканаречената Украинска православна црква и на тој начин претставуваат доказ дека Вашингтон се обидува да предизвика поделба во православниот свет, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Лавров веднаш после разговорот со Грчкиот колега Никос Нендиасо во Москва, потсети дека американскиот државен секретар Мајк Помпео ја посети Атина пред него што архиепископот на Атина Јероним Втори и упати на украинската расколна црква, таканаречено Писмо на Мирот.

Помпео не крие дека тоа прашање беше на дневниот ред при неговата посета во Атина, пренесува Итар Тас.

Поглаварот на расколничката Украинска црква, Епифанија, јавно рече дека создавањето на организацијата не би била возможна без поддршката на САД, потсети Лавров.

Неодамна руската православна црква соопшти дека го запрела екуменскиот дијалог со архепископот атински и Грчки Јероним Втори, изјави шефот на одделението за надворешни црквени врски на Московската патријаршија, митрополитот Волоколамски Иларион.
Рускиот патријарх Кирил во текот на службата нема да го спомене името на архепископот атински.

Истовремено, Руската црква ќе продолжи да води дијалог со претставниците на Грчката православна црква која не ги признава “украинските расколници” пренесе Супутник.
На 12 октомври Соборот на Грчката православна црква го призна правото на патријархот Вартоломеј од Цариград да одобри автокефалност. Соборот, исто така, му даде на архиепископот на Атина и на цела Грција право „да продолжи да се занимава со прашањето за признавање на Црквата на Украина“

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Метеоролозите предвидуваат уште повеќе дожд, посебно на североистокот на земјата, каде се наоѓа Венеција, Сицилија и другите Јужни региони.

ВЕНЕЦИЈА ПОД ВОДА: Поплавени кафани, продавници, затворени градинки, но дождот не мисли никако да запре!

Туристите и жители на Венеција во чизми се пробиваат низ водата која го преплави поголемиот...

Од полицијата е потврдено дека Тишма е уапсен заедно со два албански државјани.

Нарко БРАТСТВО ЕДИНСТВО разбиено во Атина-Црногорец и двајца албанци на чело на мафијата: Запленети 104 кг кокаин и 800.000 илјади евра!

Црногорскиот државјанин 45-годишниот Милан Тишма, кој важи за лице блиско на криминалната...

Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис.

ГРЦИЈА СПРЕМНА: Кинескиот претседател Си Џинпинг вечерва доаѓа во официјална посета на Грција!

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република...

Кога се работи за програмата на производство на авиони пета генерација, можеме да изјавиме дека првиот сериски авион Su-57 спремен е за испорака на трупите.

РУСКО ЧУДО ОД АВИОН СПРЕМЕН ЗА АКЦИЈА: Воената авијација го добива првиот авион пета генерација MADE IN RUSIA!

Првиот сериски произведен борбен авион пета генерација Su-57, спремен е за испорака на...