Ова би важело за Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Германија.

Објавил: Сара Фемина | 28 мај, 2020 20:45

ЛАДЕН ТУШ ЗА МИЛО ЏУКАНОВИЌ: Хрватска и кажа СТОП на Црна Гора за влез на хрватската територија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според хрватските медиуми, на вчерашната владина седница, Хрватска донесе одлука да ги отвори границите за десет европски земји, но Црна Гора не е на списокот.

„Успеавме да ја победиме епидемијата во првото полувреме. Направивме план според кој би ја смениле одлуката за привремена забрана за преминување на границата за граѓаните од голем број земји, за туризмот.

Според хрватските медиуми, на вчерашната владина седница, Хрватска донесе одлука да ги отвори границите за десет европски земји, но Црна Гора не е на списокот.

Ова би важело за Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Германија.

„Според нашата анализа и епидемиолошките слики, ова се земји каде има сличен резултат или трендови такви што можеме да донесеме таква одлука со епидемиолошки препораки и специјална апликација, што е веќе донесено за пристигнување на граѓани од овие земји за туристичката сезона, рече премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ.

Тој додаде дека е сигурен дека како што напредува ситуацијата, списокот на земји ќе се прошири.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Синоќа, на отворањето на 71-та летни игри во Дубровник, претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, зборуваше за пандемијата на вирусот корона и ширењето на инфекцијата во Хрватска, јавуваат хрватските медиуми.

МИЛАНОВИЌ ЗА ПАНДЕМИЈАТА: Мора да се научиме да живееме со короната и да ја прифатиме!

На крајот, луѓето ќе полудат, короната треба да се прифати не како голема болест, туку...

Според германскиот весник Велт, победата на Пленковиќ била „значително поубедлива отколку што може да се очекува врз основа на анкети на јавното мислење“.

ГЕРМАНСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА ПЛЕНКОВИЌ ПО ИЗБОРИТЕ: Тој е најуспешниот наследник на Туѓман

Германските медиуми пишуваат дека хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ докажал дека...

Шефот на НАТО, исто така, рече дека е важно Британија да ја преиспита улогата на Huawei во својата 5G мрежа со цел да се обезбеди нејзината безбедност.

СТОЛТЕНБЕРГ ВО ПАНИКА: Кина ќе не престигне во се- Пекинг се приближува кон Западот на различни начини

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави во средата дека Западот не може...

Во писмото се потенцира дека отворањето на внатрешните граници мора да се изврши на координиран и недискриминаторски начин врз основа на јасни, вообичаени и транспарентни епидемиолошки критериуми.

Италија и Шпанија упатија заедничко писмо до европската комисија: Да се ​​отворат границите на земјите членки на ЕУ!

Премиерите на Италија и Шпанија, двете членки на Европската унија кои се најпогодени...