Во овој случај, тоа е добар знак дека вашето тело функционира добро и правилно. Најчесто, овој проблем се јавува кај луѓе кои се слабо физички активни, со прекумерна тежина, склони кон хормонални нарушувања, анемија или едноставно се уморни. Лошата циркулација често ги придружува средовечните и постарите луѓе и страсните пушачи.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 октомври, 2022 14:32

ЛАДНИ РАЦЕ И СТАПАЛА МОЖЕ ДА БИДАТ ПОКАЗАТЕЛ ЗА СЕРИОЗНА БОЛЕСТ: Спречете и реагирајте на време

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

За време на студените денови, телото природно и ефикасно ја чува телесната температура така што ја намалува циркулацијата на крвта, делумно повлекувајќи го волуменот на крв во внатрешноста на телото, што доведува до тоа рацете и нозете да бидат поладни.

Во овој случај, тоа е добар знак дека вашето тело функционира добро и правилно. Најчесто, овој проблем се јавува кај луѓе кои се слабо физички активни, со прекумерна тежина, склони кон хормонални нарушувања, анемија или едноставно се уморни. Лошата циркулација често ги придружува средовечните и постарите луѓе и страсните пушачи.

Меѓутоа, ако рацете и нозете ви се постојано ладни, ова може да укаже на сериозни, скриени болести кои се закануваат на периферната циркулација. Сериозни состојби што можат да бидат нарушени со нарушена циркулација се високиот крвен притисок, проблеми со срцето, хипертензија, дијабетес, високо ниво на холестерол и триглицерид, артритис.

Најтешката последица на намалена циркулација е изумирање на дел од рацете и нозете (прст, стапала).

Еден од проблемите предизвикани од лошата циркулација е тоа што организмот не прима основни прехранбени потреби. Луѓето со слаба периферна циркулација во нозете и рацете, во скоро 90% од случаите, исто така, имаат слаба циркулација во крвните садови на срцето, вратот и главата.

“Затоа, ако вам стапалата и рацете ви се постојано ладни, без оглед на телесната температура, а ги имате симптомите кои доведуваат до ваквата состојба, ладни екстремитети, грчеви бледа боја на кожата, време е да посетите доктор и да го промените начинот на живот. Освен што тоа може да доведе до голема физичка непријатност, доведува до сериозни здравствени проблеми. Еден од знаците на нарушена циркулација е појавата на клаудикација. Тоа е грчевита болка која се јавува при одење, а се јавува откако некое лице почувствувало замор “, објаснува д-р Ивица Цветковиќ.

Најтешката последица на намалена циркулација е изумирање на дел од рацете и нозете (прст, стапала).

Додека кај лица над педесет години најчеста причина за слаба циркулација е атеросклероза (васкуларна метеж), помладите имаат и симптоми на посиромашна циркулација, но тие се генерално функционални по природа. Во повеќето случаи, главната причина за слабата циркулација кај возрасните е начин на живот и недостаток на вежбање и премногу маснотии и шеќер.

“Циркулацијата ја означува циркулацијата на крвта низ целото човечко тело. Крвта минува низ крвните садови (артерии, капилари и вени) и овозможува пренесување на кислород и хранливи материи во ткивата и клетките, како и пренесување на отпадни материи. Овој процес бара квалитетни (и пред сè здрави) крвни садови. Целото нивно стеснување ќе резултира со намалена циркулација. На атеросклерозата не може да се интервенира доколку е наследна, но на многу фактори можеме да си влијаеме и самите. Најзначајни фактори се пушењето и физичката неактивност. Секако проследено со стрес, покачени крвни липиди (висок ЛДЛ и намален холестерол на ХДЛ). , и покачени триглицериди), но исто така и зголемување на телесната тежина, нерегулиран дијабетес “, наведува д-р. Цветковиќ

Најмногу патат повозрасните

Лошата циркулација во текот на зимските денови може да биде многу непријатна. Може да ги погоди мажите, ќените и децата но најчесто се јавува кај повозрасните.

Дополнителен пар чорапи 

Во есен и зима облечете додатен пар чорапи. При тоа пазете на чевлите да имаат доволно простор за стапалото да не биде премногу стегнато. Така ќе ви биде подобро.

Како да ја спречите појавата на атеросклероза ?

Бидејќи една од најважните причини за лошата циркулација е стеснување на крвните садови, состојба која ја предизвикува пушењето, па така логично е да престанеме да пушиме. Следно е правилна диета која вклучува избегнување на црвено месо, маснотии, бело брашно. Движењето и вежбањето се исто така многу важни.

Tопло-ладна бања 

За лошата циркулација помага и топло ладна бања. Туширајте се наизменично.

Не ги занемарувајте првите симптоми

Први симптоми на лоша циркулација е губење на слухот, видот, говорот и пореметување на рамнотежата и трнење на рацете и нозете. Доколку почувствувате некој од овие симптоми јавете се на доктор.

СОВЕТИ ЗА ДОБРА ЦИРКУЛАЦИЈА:

престанете да пушите

Редовно проверувајте и контролирајте го крвниот притисок 

ако боледувате од дијабетес придржувајте се на терапијата

нивото на холестерол и моснотиите во крвта одржувајте ги во нормала

хранете се правилно и користете суплементи кои поттикнуваат циркулација

редовно вежбајте (најмалку половина час дневно)

Носете облека која овозможува полесна циркулација

одржувајте топлина на нозете 

правете хидромасажни вежби

пијте топли напитоци

Извегнувајте напитоци со кофеин 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...