Конечно и нов комесар за проширување, не се знае само што и кого ќе прошируваат

Објавил: Македонка Димкин | 10 септември, 2019 14:13

Ласло Трошањи за комесар за соседска политика и проширување на ЕУ.

Фото/Текст извор: ©еу нјуз

Функцијата комесар за соседска политика и проширување досега ја извршуваше Јоханес Хан.Новоназначената претседателка на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, денеска го предложи поранешниот унгарски министер за правда, Ласло Трошањи за комесар за соседска политика и проширување на ЕУ.

Таа денес ги објави задачите што му ги доделила на својот тим комесари.

Сите кандидати за комесари ќе треба да минат низ разговори со релевантните комитети на Европскиот парламент, а ЕП ќе гласа за Комисијата како целина пред 1. ноември, кога официјално започнува мандатот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Факт е дека низ целата наша историја овде виреел и се негувал еден мултиетнички и мултиконфесионален општествен концепт, кој токму на овие македонски простори се покажал како најодржлив.

Кој и зошто го нуди концептот за „македонска политичка нација“?

Дефинициите за нација речиси во сите енциклопедии започнуваат со констатацијата дека...

Од досега спроведените мерки и активности на МВР за борба против уличното дилерство во текот на изминатите два месеца на територијата на Македонија запленети се вкупно околу 22 килограми марихуана

ДРОГА, АПСЕЊА И КОРУПЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Полициска акција на 54 локации во 24 градови(видео)

Во координирана полициска акција на 54 локации во 24 градови пронајдени и одземени се...