ВКУСНО И НЕОДОЛИВО.

Објавил: admin@magazin | 27 септември, 2023 20:15

Леб од банана со ореви: Мек и сочен десерт, ВЕДНАШ ОСВОЈУВА(РЕЦЕПТ)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Вкусен банана леб со ореви. Одличен преглог за готвење за вашите пријатели.

Состојки:

150 грама брашно
1 лажичка сода бикарбона
1/2 лажиче сол
2 големи јајца на собна температура
1/2 лажиче екстракт од ванила
1/2 чаша путер
200 грама шеќер
3 зрели излупени и вилушки пире од банани
50 грама печени ореви

Вкусен банана леб со ореви. Одличен преглог за готвење за вашите пријатели.

 

 

 

 

 

 

 

 

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 175 степени Целзиусови, просејте го брашното, сода бикарбоната и солта во сад и оставете ги настрана.
Изматете ги јајцата и ванилата заедно и, оставете ги настрана.
Лесно премачкајте го плехот или калапот со путер.
Во голем сад изматете ги путерот и шеќерот со миксер додека не станат меки.
Постепено додавајте ја мешавината на јајца во путерот, мешајќи така што сите состојки да се соединат.
Додадете банани, измешајте добро и измешајте ја смесата со брашно.
Пренесете го тестото во подготвениот калап.
Печете 55 минути.

Извадете го од рерна и изладете го на собна температура.
Кога е целосно ладен, завиткајте го во фолија за храна.
Може да го послужите со лажичка сладолед/

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.