Кои се следните планови на Бастијан не е познато, ама има информации дека можеби ќе добие одредена улога во германската фудбалска федерација, меѓутоа тоа допрва треба да биде потврдено.

Објавил: Сара Фемина | 8 октомври, 2019 19:26

ЛЕГЕНДО, ФАЛА ТИ ЗА СЕ: Бастијан Швајнштајгер замина во пензија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Поранешниот германскиот репрезентативец, Себастијан Швајнштајгер одлучи да и стави крај на својата активна фудбалска кариера.

„Драги навивачи, дојде време да ја прекинам мојата кариера на крајот на сезоната. Им благодарам на моите екипи Манчестер, Баерн, Чикаго и секако, Германија. Секако, и благодарам на мојата сопруга Ана Ивановиќ за нејзината голема поддршка.

Малку ми меланхолија фактот дека го напуштам фудбалот, но едвај чекам нови работи. Ќе останам лојален на фудбалот. Благодарам за сè, ваш Басти“, напиша Германецот на Инстаграм.

Бастијан Швајнштајгер е германски фудбалер. Во брак е со српската позната тенисерка Ана Ивановиќ.

Бастијан Швајнштајгер е германски фудбалер. Роден е на 1 август 1984 во Колбермор кај Розенхајм, на југот на Баварија.

Го викаат уште и „Басти“ (Basti) и „Швајни“ (Schweini). До 1992 играше за ФК Обераудорф, за наредните шест години (1992 — 1998) да ги помине во СК 1860 Розенхајм. Од 1998 игра за ФК Бајерн Минхен од Минхен. До половина сезона 2009/2010 одигра вкупно 207 натпревари за Бајерн и притоа постигна 21 гол. 

Првпат заигра за Фудбалска репрезентација на Германија на 6 јуни 2004 во Кајзерслаутерн, на натпреварот против Унгарија. Во дресот на репрезентацијата, каде го носи број 7, играше 72 пати и погодуваше 19 пати. Швајнштајгер е познат по својот добар однос со соиграчите на теренот.

Има своја фан колекција (маици, капи, шолји, стегачи и др.) која може да се најде на интернет, на неговата официјална страница. Неговиот брат Тобијас е исто така професионален фудбалер. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Трагедијата се случила во Гвадалупе, кога фудбалерот Џoнатан Г. го удрил а потоа и го бутнал на теренот  62-годишниот судија Хуан Ернандес.

Вистински хорор во Мексико: Фудбалер убил судија среде натпревар (ФОТО)

Вистински хорор се случи во Мексико, откако еден фудбалер го уби судијата на сред натпревар.  Трагедијата...

За финалето што ќе се одигра на „Вембли“ на 12 јулидо сега се испратени 714.000 барања за билети, а тоа е скоро осум пати повеќе од капацитетот на стадионот.

ВЕМБЛИ Е МНОГУ МАЛ! Рекордни 28,3 милиони барања за влезници за Европското првенство 2020!

Европскиот фудбалски сојуз (УЕФА) соопшти дека до сега добил околу  28,3 милиони барања...

Тој повторно бил на лекување по што бил пуштен од болница во Болоња. Оваа вест дека тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ, денес ја напушти болницата Сент Орсола предизвика радост во семејството но и кај сите негови фанови.

Борбата со леукемија влегува во нова фаза- болницата во Болоња откри во каква состојба е Синиша Михајловиќ

Минатата година веста дека познатиот тренер Синиша Михајловиќ боледува од леукемија...

Веќе беше најавено сплотување и обединување на македонските навивачки групи, поради историската шанса која е пред Македонија. Навивачите на Вардар, „Комити“ веќе направија настан на Фејсбук и детална организација на денот и заедничко упатување кон стадионот.

„Комити“ го најавија историското сплотување на навивачите – за Македонија!

Репрезентацијата на Македонија го игра својот плејоф натпревар од полуфиналето во...