вторник, 20 август 2019

MK/ EN/ DEПремиерот најави засилени контроли и дека има истрага за злоупотреби со лекови што се даваат на рецепт.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 јули, 2019 23:47

Лекари издавале фиктивни рецепти, лековите се продавале и надвор од Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот Зоран Заев денеска на седницата за пратенички прашања изјави дека лекари издавале фиктивни рецепти, а во организација со аптеки лековите биле давани бесплатно на лица кои потоа ги продавале во државата, но и во странство.

Премиерот најави засилени контроли и дека има истрага за злоупотреби со лекови што се даваат на рецепт.

Заев одговори на прашањето кое подолг временски период ги мачи грашаните кои лутаат од аптека до аптека и не можат да го најдат потребниот лек, доколку тоа не го сторат првите 5 дена од месецот.

Заев истакна дека спроведените контроли покажале злоупотреби и дека се прави комплетно информатички систем на контрола а истовремено најави целосно решение на проблемот.

„Дел на проблемот се јавува кога се издаваат фиктивни рецепти од страна на лекари и истовремено со добро организирана форма – аптеки, фиктивните рецепти ги примаат и лековите доаѓаат кај луѓето без пари, потоа се тргува со нив во државава и во земји надвор од државава. Тоа се незаконски криминални активности, правиме сериозни истраги, ги засиливме мерките на контрола. Од 1 септември до 1 октомври мислам дека ќе го имаме решението. Целта е граѓаните да добијат лекови во кој било период од месецот“, рече премиерот Заев.

Извор здравство.мк

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Од СЗО предупредуваат дека во првите шест месеци од оваа година пријавени се најмногу случаи на заболени од оваа болест. Како што стои во извештајот бројот на заболени од сипаници е најголем во последните 13 години и речиси три пати повеќе отколку во истото време минатата година. 

СЗО предупредува: Епидемиите од сипаници се присутни во целиот свет!

Во најновиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) стои дека епидемиите...

Според ова, болните во тој случај ќе бидат приморани сами да одат до аптека за да ги подигнат потребните лекови, бидејќи според новата одлука во нивно име нема да може никој да ги подигне неопходните лекови.

Отсега лекови на рецепт ќе се земаат само лично, со лична карта!

Со укинување на квотите, рецептите пациентите ќе може да ги подигнат само лично, односно...

При уписот, родителите мора да приложат уреден вакцинален картон. Доколку во него не е наведено дека детето примило МРП вакцина, нема да може да посетува градинка, без разлика дали веќе е запишано (пред епидемијата) или од почеток треба да се запишува.

Ни по завршување на епидемијата од морбили невакцинирани деца нема да бидат примени во градинка

Децата кои не се вакцинирани, нема да се примаат во градинка дури и да заврши епидемијата...

26 годишниот Илија Стамков од Неготино е еден од нив. Тој од дијализата се спасил пред 7 години благодарение на бубрегот од мајка му. Се пожали дека сега живее во неизвесност.

Пациентите со пресаден бубрег молат за помош: Во државата ги нема потребните лекови, живеат во страв!

Триесет пациенти со трансплантирани бубрези живеат во страв дека повторно можат да...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial