„Очајно ни требаат медицински сестри и доктори, како и опрема за вентилација и опрема за лична заштита“,

Објавил: Сара Фемина | 20 март, 2020 12:07

ЛЕКАР ОД ИТАЛИЈА МОЛИ ЗА ПОМОШ: Ни требаат доктори, ни починаа 13 медицински лица!

Фото/Текст извор: ©Foto: Printscreen Facebook/ASST Papa Giovanni XXIII магазин.мк

Уште пет лекари починаа од вирусот СОВИД-19 во Ломбардија.

Последните жртви беа Луиџи Аблонди, поранешен генерален директор на болницата Крема, Џузепе Финзи, лекарот во болницата во Кремона, Антонино Бутафуко, општ лекар на Бергамо, Џузепе Ланати, Комо пулмолог и семеен доктор Луиџи Фруканте.

За жал, списокот со смртни случаи кај лекарите постојано се зголемува.

„Очајно ни требаат медицински сестри и доктори, како и опрема за вентилација и опрема за лична заштита“, рече Стефано Фајуоли, директор на медицинскиот оддел на болницата „Папа ovовани XXIII“ во Бергамо, во драматичен апел.

„Нашиот персонал, лекари и медицински сестри работат деноноќно. Не знаеме до кога ќе трае оваа пандемија. Имам две пораки.

Првата е за населението: Ве молам останете дома. Другата е дека ни требаат медицински професионалци затоа што ни треба итна помош “, рече Фагиооли.

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку својот Твитер профил соопшти дека во текот вчерашниот ден се регистрирале уште 19 нови случаи на заболени со коронавирусот Ковид-19, со што бројката на заболени во Република Македонија се искачи на вкупно 67 лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред воведувањето на рестриктивни мерки, 42 проценти од Германците се среќавале со други луѓе неколку пати неделно, а меѓу 25 и 31 март само пет проценти од нив го сториле тоа.

НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА: Германците ги намалија контактите, но не прифаќаат забрана за излегување!

Студијата на Универзитетот во Манхајм покажува дека Германците драстично го промениле...

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна близина на Нови Град во Република Српска.

ХРВАТСКА ДОНЕСЕ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Нуклеарен отпад се носи во близина на паркот на “природата”- ЗАГРОЗЕНИ 250.000 лица!

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна...

Брусаферо истакна дека би било глупаво да се намалат мерките на италијанската влада кои се покажаа како продуктивни, што подразбира забрана за движење и останување дома.

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека...