сабота, 14 декември 2019

MK/ EN/ DEЗа првпат заболените од спинална мускулна атрофија во земјава го добија лекот „Спинраза“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 ноември, 2019 10:37

Лекот „Спинраза“ конечно во рацете на малиот херој Јане

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Откако цели две години малиот Јане Велковски, кој има само 11 години а веќе во Македонија е прогласен за херој вчера конечно му се исполни најголемата желба.

За првпат заболените од спинална мускулна атрофија во земјава го добија лекот „Спинраза“.

Јане Велковски стана симбол на борбата на пациентите со оваа болест вчера го доби лекот кој се корсити за третман на децата и на возрасните пациенти кои боледуваат од оваа ретка болест .

Велковски е голем навивач на македонската фудбалска репрезентација, неговиот сон е да игра фудбал, се надеваме дека ќе му се исполни.

Селекторот Игор Ангеловски посвети  порака токму до него.

Малиот Јане за првпат го добива лекот Спинраза. Тој e нашиот иден фудбалер и амбасадор. Вчера, за првпат во нашата држава беше даден лекот кај десетмесечно бебе и тоа се чувствува добро. Лекот за сите 7 пациенти со спинална мускулна атрофија е обезбеден. Им го подобруваме квалитетот на живот на нашите најмали.

Веста за добивање на лекот на својот официјален Фејсбук профил ја објави и  министерот за здравство Венко Филипче.

„Малиот Јане за првпат го добива лекот Спинраза. Тој e нашиот иден фудбалер и амбасадор. Вчера, за првпат во нашата држава беше даден лекот кај десетмесечното бебе и тоа се чувствува добро. Лекот за сите 7 пациенти со спинална мускулна атрофија е обезбеден. Им го подобруваме квалитетот на живот на нашите најмали.“ – напиша министерот покрај фотографијата, на која позира заедно со Јане.

Во земјава се регистрирани 7 пациенти до 18 години со СМА тип 2 и 3.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

И вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска го повтори ставот дека мислењето на Венецијанската комисија ќе се почитува. Таа вели дека ќе го почекаат официјалниот извештај на Комисијата, ќе го анализираат мислењето, па ќе излезат со заеднички став.

Насилно донесениот закон , и покрај препораката на Венецијанската комисија Заев нема да го менува

Како што соопшти премиерот во заминување Зоран Заев, Законот за употреба на јазици...

Новак Ѓоковиќ ја изнесе својата понежна страна, тој проговори за родителството, односот со децата и колку тешко нему, но и на нив им паѓа товарот на неговата работа.

И Ѓоковиќ страда, ова не може да го совлада: Ме боли кога Стефан ќе ме праша тоа!

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ раскажа детали од приватниот живот и признава...

Одлуката за помилување на триесетгодишната Ивана Јангеловска Манасиева денеска била објавена во Службен весник.

ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ВО ШОК: Пендаровски скрати затворска казна на мајка-монструм – еве од кои причини!

Цела македонската јавност е во шок од одлуката на актуелниот претседател на земјава....

Курир побара дополнителни информации и детали за целиот случај од Министерството за внатрешни работи од каде велат дека не се работи за обид за киднапирање туку  се работи за лица кои вознемирувале граѓани.

Нови детали од МВР за случајот со обидот за грабнување на 7-годишната ќерка на пратеник

Настан според кој непознати лица се обиделе да ја грабнат 7 годишната ќерка на пратеник...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial