Како што пишува порталот Лајми.нет покрај Харадинај и неговиот брат Даут Харадинај исто така пукал на прославата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 12 август, 2019 19:54

ЛЕТААТ КУРШУМИ НАД ГЛАВА: Харадинај пукаше на прослава со калашњиков – испукани над илјада куршуми

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај во месец јуни оваа година е виден на приватна забава во општија Дечани на која пука со огнено оружје.

Порталот Лајми.нет известува дека покрај Харадинај и неговиот брат Даут Харадинај исто така пукал на прославата која се случила на 26 јуни оваа година.

За време на забавата биле испукани над илјада куршуми, пренесува порталот Лајми.нет.

За време на прославата, косовскиот премиер, Рамуш Харадинај ја пееше неговата омилена песна „Косово, убавице…“ Настанот се случил на 26 јуни годинава, во таканаречената „Бјешка е Белас“ во општина Дечани, по повод 20-годишнината од ослободувањето на оваа општина.

-Традицијата за пукање кај Албанците постои откако паметам за себе. Има овде луѓе кои не присуствувале на вакви ситуации. Целосно се согласувам дека тоа не е во склад со законот. Сите знаеме како е за Нова Година или кога има свадби. Се согласувам дека интерелација треба да биде порака и напомена да се постават критериуми за во иднини – рекол Харадинај во приштинското Собрание во 2018 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

"Fridom USS Detroit" припаѓа на класата најнови воени бродови на американската морнарица, а во употреба е од 2014 година.

ДРАМА НА АТЛАНТИКОТ: Потона американски воен брод – војската објави фотографии од местото на несреќата

Јужната команда на морнарските снаги на САД, потврдија дека воен брод “Fridom USS Detroit”...

Ако денеска се одржат изборите во Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ би добила 27,4 % гласови, одма после неа се Зоран Милановиќ со 24 % гласови и Мирослав Шкоро 23 %.

НЕИЗВЕСНА БОРБА НА КАНДИДАТИТЕ ВО ХРВАТСКА: Милановиќ и Шкоро се приближија до Колинда

Во Хрватска е објавено прво големо истражување, откако беа познати сите 11 кандидати...

Како што често се случува, проценките на синдикатите и префектурите понекогаш се разликуваат многу – во Марсеј, ЦЖТ објави 150.000 демонстранти, шест пати повеќе од проценката на полицијата – но бројките, дури и од полициски извори, се високи, вклучително и во малите градови, каде за денес беа планирани вкупно 245 демонстрации низ цела Франција.

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО ПАРИЗ: Гори целиот град!

Најмалку 25.000 демомстранти во Марсеј, 20.000 во Монпелје и Бордо, 19.000 во Нант, вкупно околу...