Временска прогноза!

Објавил: Стојче Бушин | 8 април, 2020 8:50

ЛЕТО ВО МАКЕДОНИЈА: Температурите ќе се искачат до 25 степени!

Фото/Текст извор: ©Магазин

До крајот на денов во државава ќе имаме сончево и релативно топло време со мала локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 21 степен.

Во Скопје и околината ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 19 степени.

Потоа во следните денови ќе има уште поголем пораст на температурите на воздухот, и тоа поради понатамошен продор на топол воздух од југ.

Времето ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец кој повремено ќе засилува, особено за викендот.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени, особено од петок кога во најтоплите предели истите има услови да се искачат до 25 степени.

За време на викендот во попладневните часови локално ќе има услови за повеќе облачност и услови за локален краткотраен дожд.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно и релативно топло. Во текот на ноќта ќе има услови за локален слаб дожд а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Максималната дневна температура на воздухот се очекува да се искачи до околу 26 степени.

Променливо облачно и топло време- попладне дожд!

Во текот на денешниот ден во нашата држава ќе имаме променливо облачно и топло време....

Повремено ќе има продори и од северните предели на Евроспкиот Континент кој ќе условуваат повремено освежување на времето!

МЕСЕЧНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Еве каков ќе ни биде месец јуни се до крајот!

Според најновите анализи кој се направени со помош на најпрецизните метеоролошки...

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

ДЕТАЛНО МЕТЕО: Од недела температурите на воздухот ќе бидат во пораст

Во текот на денешниот ден ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди. Од...