Според информации кои брифираат од текот на средбата партиите се далеку од решение

Објавил: Мирко Бачиќ | 19 јули, 2018 16:51

Лидерската заврши! Договор нема! Ќе следат продолженија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Лидерската средба на четирите најголемите политички партии во Македонија кои воедно и имаат членови во Државната изборна комисија за денес заврши. Претседателите на СДСМ – ВМРО – ДПМНЕ – ДУИ и крилото на БЕСА на Касами го напуштија Клубот на пратениците.

Според она што можеше да се слушне од Билал Касами кој прв ја напушти средбата партиите се далеку од договор притоа потенцирајќи дека според БЕСА Македонија се соочува со политичка криза која може сериозно да ги загрози ЕУ интеграциите воедно посочувајќи дека БЕСА е за правно формирање на Државната изборна комисија – огранизирање на успешен Референдум по кој Македонија би станала членка на ЕУ.

Али Ахмети беше резервиран па кратко изјави дека процесот на преговори е во тек и тој не е завршен но дека ќе продолжи и во деновите кои следат но внимателно за да не се пропушти историската шанса која и е дадена на земјата.

Зоран Заев изјави дека деновите се броени и дека само прашање на време е кога ќе се постигне договор за Државната изборна комисија и Референдумот и дека ако за нешто има согласност од сите тоа е дека на Македонија местото и е во ЕУ и НАТО. Во негов стил ги избегна прашањата за тоа што денес се разговарало затоа што можело да наштети на самиот процес но не заборави да повтори дека решение очекува веќе на следната средба.

Христијан Мицкоски го повтори ставот дека за вакви прашања не е можно да се формулираат двосмислени прашања со што би се почитувале и граѓаните но и Законите и Уставот на Република Македонија. Како и Заев и Мицкоски истакна дека дел од прашањата кои биле ставени на маса имале одговор не како и претседателот на СДСМ не сакаше да каже повеќе датали кои прашања биле разгледани.

Нема информации за кога е закажано продолжението на средбата а дел од провладините медиуми пред средбата објавија информација дека претседателот на ВМРО – ДПМНЕ пред да ја напушти вчерашната лидерска средба побарал на денешната како претставник од албанскиот опозициски блок да присуствува Зијадин Села од Алијанса за Албанците но Касами реагирал со фактот што неговата партија има место за член во Државната изборна комисија а не партијата на Села.

Но и информацијата дека помалите политички партии уште вчера се понудиле да ја напуштат лидерската средба но дека Мицкоски инсистирал тој да си замине како и дека посочил оти нема да повика на бојкот ако прашањето на Референдумот е коректно затоа што и ВМРО – ДПМНЕ ги почитува вистинските ЕУ и НАТО вредности.

Интересен момент за политиколозите беше и фактот што за време на паузата претставниците на ВМРО – ДПМНЕ беа сами додека претставниците на БЕСА беа на иста маса со ДУИ и СДСМ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Реков дека ДУИ има поставено стабилни структури кои можат да функционираат без Али Ахмети, без Блерим Беџети, без Муса Џафери, без Изет Меџити, ова е национална инвестиција и оваа национална инвестиција има силна основа и силна поддршка“, рече Ахмети

Ахмети за расколот во ДУИ: Без секого се може

Лидерот на ДУИ застана во одбрана на вицепремиерот Груби. Ден по писмото во кое 20 истакнати...

И таму има проевропски пратеници кои ќе гласаат за промените. Сега имаме 74 пратеници, 64 владината коалиција, 8 АА и 2 БЕСА, уште 6 ќе најдеме кај опозицијата. Контакти со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ имаме секој ден, дел од нив ќе гласаат, убеден сум, рече Груби.

Груби: Во контакт сме со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, дел ќе гласаат за уставните измени

Вицепремиерот Артан Груби во вчерашното гостување на ТВ 21 рече дека секојдневно имаат...

Тој не ја исклучи и можноста поранешниот заменик-министер за образование од СДСМ, Петар Атанасов, да биде дел од тимот што ќе го понуди ова движење

Максим Димитриевски најави учество на следните парламентарни избори, формира граѓанско движење

Движењето, според неговите најави, би се промовирало кога ќе се знае датумот за следните...

Според него, се потврдува од страна на Бугарите дека има апсолутно одвојување, дека постои македонскиот народ и македонскиот јазик и дека тоа е реалност и тие го прифаќаат тоа со овие уставни измени.

Груби: Расте проевропското крило во опозицијата кое ќе ги поддржи уставните измени

Уставните измени мора да се случат, бидејќи без нив Македонија е во регрес, во статус...