Специјалната јавна обвинителка, на прашање од новинарите дали е правилна процедурата обвинител да контактира со осомничен, како што Катица Јанева тврди дека тоа го правела со Орце Камчев и на тој начин да го убедува да стане сведок во други истраги, Стефанова одговори дека не е експерт за криминал.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 август, 2019 13:37

Лиле Стефанова: За сите прашања обратете се кај Јанева, јас не сум експерт за криминал

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото независен весник

Лиле Стефанова, утрово се појави во Кривичниот суд каде се одржуваше рочиштето за случајот „Титаник“, а обвинението го застапува токму таа.

Специјалната јавна обвинителка, на прашање од новинарите дали е правилна процедурата обвинител да контактира со осомничен, како што Катица Јанева тврди дека тоа го правела со Орце Камчев и на тој начин да го убедува да стане сведок во други истраги, Стефанова одговори дека не е експерт за криминал.

Лиле Стефанова беше прва која даде исказ во Обвинителството за организиран криминал како сведок за случајот „Рекет“

На прашањето дали Јанева ја изневерила јавноста, Стефанова одговори дека за се ќе мора да ја прашаат нејзината шефица во заминување Катица Јанева, пренесува ТВ 21.

За потсетување, италијанскиот весник „Ла Верита“ пред речиси две недели објави аудио снимка, на која тврди дека се слуша гласот на Јанева, а подоцна таа и ја потврд автентичноста на снимката, која изјави дека разговарала со лицето О.К., со цел да го убеди да стане соработник во други истраги и истакна дека на истиот начин комуницирала и со други осомничени во други случаи со цел да ја подобри,  позицијата на обвинителите во истрагите.

Лиле Стефанова беше прва која даде исказ во Обвинителството за организиран криминал како сведок за случајот „Рекет“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Имено Боки на неколку наврати соопшти дека во случајот се вмешани повеќе политичари, а на денот на судењето тој се обрати до судиите да ги бараат парите кај Зоран и Вице Заеви, по што беше отстранет од судницата.

Боки 13 потврди: Кривичните пријави се против политичари од власта- ќе ме спречат само ако ме лишат од живот

Првообвинетиот во случајот Рекет, Боки 13 кој доби 9 години казна затвор за истиот, денеска...

Понатаму, може да се слушне и разговор во кој соговорникот го прашува за кадровските решенија, а Заев го споменува Петре Шилегов. На ова, соговорникот вели дека Шилегов е сомнителен човек кој додека бил претседател на второстепена комисија „трпал пари“. На ова лидерот на СДСМ вели дека „знаел, апсолутно“ но дека тоа било тоа.

НОВА МЕГА БОМБА: Заев се договарал со Мијалков, знаел дека Шилегов “дрпа пари” (АУДИО)

Нови бомби и денеска осамнаа на социјалната мрежа „ЈуТјуб“  а на нив се слуша гласот...

Ахмет пред гостиварци рече дека Албанците заслужуваат премиер на државата, тој посочи дека изминативе години ДУИ, се избори за државни раководни функции, на кои беа назначени многу Албанци и сите тие работеле за доброто и напредокот на државата.

Али Ахмети: Заев нема да биде премиер, претера со своите изјави!

На вчерашниот митинг во Гпстивар, лидерот на ДУИ, Али Ахмети е оптимист кога станува...