Меси не го заврши овој меч, откако беше исклучен по конфликт со Гари Медел за што дополнително доби казна од еден натпревар.

Објавил: Перо Милчин | 3 август, 2019 9:58

ЛИОНЕЛ МЕСИ ЈА ДОБИ КАЗНАТА: Аргентинецот суспендиран на три месеци!

Фото/Текст извор: ©спорт1

Аргентинскиот репрезентативец Лионел Меси доби тримесечна суспензија, поради коментарите за наводна корупција по завршувањето на неодамнешната Копа Америка.

Аргентинскиот репрезентативец и еден од најдобрите светски фудбалери на сите времиња, Лионел Меси, доби тримесечна суспензија од челниците на Јужноамериканската фудбалска федерација (КОНМЕБОЛ) поради коментарите за наводна корупција по завршувањето на неодамнешната Копа Америка.

Истовремено, тој ќе треба да плати и дополнителни 45.000 евра за изјавите дадени по мечот за трето место против Чиле, како и за одбивањето да го прими бронзениот медал.

Меси не го заврши овој меч, откако беше исклучен по конфликт со Гари Медел за што дополнително доби казна од еден натпревар.

Ваквата казна значи дека Меси ќе ги пропушти пријателските натпревари на Аргентина против Чиле, Мексико, Португалија и Германија, како и првиот квалификациски натпревар за Светското првенство 2022 година.

Следниот меч за националниот тим ќе може да го одигра дури во март 2020 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Во текот на кариерата, Донезете играше за солиден број на клубови, а најголем успех оствари со Сао Паоло во 2005 година кога стана светски шампион, кога го победија Ливерпул со 1;0.

ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА ПОЗНАТИОТ ФУДБАЛЕР: Продадов златен медал за да купам – кокаин!

Шокантна исповед на поранешниот бразилски фудбалер Флавио Донизете се појави во јавноста,...

Освоивме 3 титули во ПМФЛ и успеавме да се пласираме во Лига Европа во 2017 година , пласман кој ќе остане запаметен во спортската историја на државата

САМСОНЕНКО ОФИЦИЈАЛНО СЕ ЗБОГУВА ОД ВАРДАР: Го оставам клубот на Град Скопје- Ви благодарам за се!

Сергеј Самсоненко преку соопштение на интернет страницата на ФК Вардар, објави дека...

Ако се земе предвид дека Гатузо заработува 125.000 евра месечно и невозможно е да се знае кога ќе заврши сезоната поради коронавирусот, јасно е дека тој се откажал од вистинско богатство.

Гатузо ја расплака Италија- се откажа од богатство за да не им се намали платата на вработените во клубот!

Џенаро Гатузо, тренер на Наполи и легенда на италијанскиот фудбал, ја воодушеви својата...

Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

ПОТЕГ ЗА ПРИМЕР: Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените работници за борба против Коронавирусот!

Фудбалскиот клуб Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените власти да помогнат...