- Денес е среда, имаме уште два дена да ги донесеме најдобрите можни мерки за Србија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 8 јули, 2020 14:08

ЛОНЧАР СЕ ОБРАТИ НА ГРАЃАНИТЕ: Кризниот штаб има два дена да ги донесе најдобрите можни мерки!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кризниот штаб има два дена да ги донесе најдобрите можни мерки! Министерот за здравство Златибор Лончар рече дека мора да се воведат рестриктивни мерки при сузбивање на епидемијата, без оглед дали некој ќе сака или не.

– Одлуката ќе биде позната naskoro ги чекаме нашите епидемиолози, тие ги разгледуваат сите фактори, бројот на заразени, тестирани, сите ефекти, колку лица има во болниците, каде што мерки можат да се применат … – рече министерот за здравство Златибор Лончар на новинарите на прашањето дали ќе биде воведен полициски час овој викенд, како што најави вчера претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

 Порано имавме такви мерки и имавме резултат – многу помалку заразени и ја одржувавме ситуацијата под контрола. Ние им дадовме шанса на сите, луѓето мислеа дека се доволно одговорни дека не им требаат мерки, шансата не беше искористена – рече Лончар. Тој посочи дека ќе се види дека не се казнети сите, односно, како што рече, „никој што се придржувал до мерките нема да биде казнет никаде, затоа што тоа не е правично и правилно“.

На прашањето кога конечно ќе знаеме што нè чека овој викенд, Лончар рече:

– Денес е среда, имаме уште два дена да ги донесеме најдобрите можни мерки за Србија.

– Можеби немам разбирање за синоќешните настани, но тоа не е важно. Од нас зависи од тоа да ги донесеме сите оние мерки што ќе ги штитат луѓето. Без разлика дали некој ќе сака или не, не можам да носам никого со совест – коментира министерот за здравство Златибор Лончар по повод синоќешните демонстрации на прес-конференцијата по средбата со директорите на болниците.

Тој објасни дека луѓето сметаат дека се доволно одговорни за да можат да се грижат за себе, но таа шанса остана неискористена.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Досега Приштина разменуваше информации со Европол преку мисијата ЕУЛЕКС, така што овој договор е уште еден прст во окото на Белград од администрацијата во Брисел.

ЕУ ВО ЧЕТВРТОК ПЛАНИРА УЛТИМАТУМ ЗА СРБИЈА: Признавање на Косово и членство во ООН!

Преставниците на администрацијата во Брисел во четврток практично ќе и стават на маса...

Лончар истакна дека здравствениот систем има доволно медицински персонал, без оглед на обемот на работа на болниците и замореноста на вработените.

ЛОНЧАР: 550 здравствени работници во Србија се заразени со корона, од кои 50 се во болница

Министерот за здравство, Златибор Лончар, соопшти денеска дека 550 здравствени работници...