Лончар истакна дека здравствениот систем има доволно медицински персонал, без оглед на обемот на работа на болниците и замореноста на вработените.

Објавил: Стојче Бушин | 20 јули, 2020 13:12

ЛОНЧАР: 550 здравствени работници во Србија се заразени со корона, од кои 50 се во болница

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Министерот за здравство, Златибор Лончар, соопшти денеска дека 550 здравствени работници во Србија се заразени со вирусот на корона, од кои 50 се во болница.

Лончар истакна дека здравствениот систем има доволно медицински персонал, без оглед на обемот на работа на болниците и замореноста на вработените.

„Се согласуваме и организираме, немаме проблем со ниеден здравствен работник некаде, рече Лончар пред новинарите по состанокот со директорите на ковидните болници.

Тој додаде дека е договорено да се организира состанок секоја недела со здравствени работници од една или две болници, да се разговара со нив и да се слушнат нивните мислења, заклучоци и искуства од борбата против вирусот Ковид-19.

Ќе биде некаде на отворено, во порелаксирана атмосфера, со почит кон сите мерки“. Ние сакаме да ги поддржиме затоа што тие се херои, а сè што прават сега ќе се види само во наредните години “, рече Лончар.

Тој им се заблагодари на сите што „навиваат“ за здравствениот систем и им пружаат поддршка на медицинските работници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Тој напоменува дека во училиштата се применуваат превентивни мерки, дека во првите три недели вирусот е регистриран во 21 основно училиште и седум средни училишта, но дека сите биле индивидуални случаи, пренесувањето е забележано само во едно училиште.

ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ДОКТОР КОН: Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона!

Училиштата се најголем ризик за пренесување на вирусот корона, вели епидемиологот...

Тој предложи вакцинирањето да започне за околу десетина дена што е многу порано за разлика од претходните години, поради како што велид а не се случи сценариото од Италија односно да се избегне судир со „Ковид-19“, нешто што се случи во Италија во март.

Д-р Тиодоровиќ: Секој што ќе се вакцинира против грип, има помалку шанси да фати корона

Членот на Кризниот штаб на Србија, д-р Бранислав Тиодоровиќ од Ниш кој прв предложи...

Според агенциите АНИ и Спутник, Трамп изјавил дека успеал да ги запре масовните убиства што се случуваат меѓу Србија и Косово веќе неколку децении.

ДОНАЛД ТРАМП: Ги запревме масовните убиства меѓу Србија и Косово!

Во предизборната кампања во Северна Каролина, американскиот претседател Доналд Трамп,...

Гренел исто така потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да ја посети Србија, што би било првпат по Џими Картер.

ГРЕНЕЛ ЗА ВУЧИЌ: Тој е тежок преговарач, се бори за српскиот народ!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше многу тежок преговарач, изјави специјалниот...