Убавото време и високите температури ги принудија Грците во голем број да излегуваат на плажите.

Објавил: Сара Фемина | 16 мај, 2020 16:13

ЛУДИЛО ВО ГРЦИЈА: Плажите преполни со луѓе, температурата се искачи до 40 степени(ШОК ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Атињаните ги преплавија плажите денес бидејќи ова е прв викенд без никакви ограничувања да се наметнат поради пандемијата на вирусот корона.

Убавото време и високите температури ги принудија Грците во голем број да излегуваат на плажите каде, очигледно, не се почитуваа мерките за социјална дистанца што се уште се препорачуваат заради пандемијата.

Плажата на грчкото езеро Вулагмени, плажите на Кавури и Глифади беа полна со млади и семејства со деца, бидејќи температурата во Атина за овој викенд се предвидува на дури 35 степени.

Следниот викенд метеоролозите во Грција предвидуваат дека ќе биде уште потопло и дека температурата би можела да достигне и до 39-40 степени, а тогаш би можело да дојде до уште поголема гужва на плажите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Карантинот од 14 дена не е задолжителен за странците. Во оваа земја, тие најавуваат натамошно олеснување на мерките, но нема точни информации за целосно отворање на границите.

ПРАВИЛА ОД РЕГИОНОТ: Еве како и кога српските граѓани можат да влезат во Хрватска, Босна, Црна Гора, Македонија!

Од денес, ниту граѓаните на Србија ниту другите земји не треба да имаат негативен тест...

На крајот на мај, границите ќе бидат отворени со четири или пет други земји во непосредна близина.

ХРВАТСКА ГО ПРЕТСТАВИ ПЛАНОТ ЗА ОТВOРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Министерот за туризам ја најави туристичката сезона (ВИДЕО)

Хрватскиот министер за туризам, Гери Капели, смета дека е реално да се очекува околу...

Тестовите за вирусот Корона се исто така проблем, затоа што доколку се одржи постојната цена, тоа значително ќе ги зголеми трошоците за патување.

ШОКАНТНИ ЦЕНИ: Најефтино летување во Грција ќе чини 1320 евра, но тука не е крај на трошоците!

Четиричлено семејство кое сака да оди на десетдневен одмор во јули во Грција за време...