Таа била мажена за Тито од 1952 до неговата смрт во 1980 година. По смртта на нејзиниот сопруг, целиот нејзин имот бил запленет и таа се преселила во вила која била сопственост на државата, каде таа наводно живеела под виртуелен домашен притвор.

Објавил: Катерина Крстиќ | 11 декември, 2019 21:38

Лудо била заљубена во него, носела пиштол за да го заштити- сведочење за Јованка Броз кое ќе ве замисли

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Јованка Броз (родена Будисављевиќ ,7 декември 1924 година – 20 октомври 2013) била Првата Дама на Југославија како сопруга на Југословенски лидер Јосип Броз Тито. Таа била потполковник во Југословенската народна Армија.

Таа била мажена за Тито од 1952 до неговата смрт во 1980 година. По смртта на нејзиниот сопруг, целиот нејзин имот бил запленет и таа се преселила во вила која била сопственост на државата, каде таа наводно живеела под виртуелен домашен притвор.

Во едно интервју, адвокатот Тома Фила, кој по смртта на Маршалот цели 25 години се борел за Јованка да ги оствари своите права, да добие пензија, документи сопствен имот…

Адвокатот Фила открива како всушност се запознале и која била првата нивна средба.

“Дојде кај нас 1983 година, а нашата канцеларија, како што ни кажа тогаш, и ја препорачал Тито тој и рекол: “Ако некогаш нешто ти се случи, оди кај Филота Филе, тој од никого не се плаши“. После смрта на мојот татко, сакаше јас да продолжам да ја застапувам. Така и се случи. Таа за мене, од почеток па до крај, оставаше впечаток дека е жртва. И беше жртва. А беше преубава жена, имаше некое благородно држење, беше горда Личанка, личност која држеше до себе… Верувам дека подобро ќе поминеше ако ја свиткаше кичмата и подржеше некој од претендентите за тронот на Тито. Сигурен сум дека немаше ни политички аспирации, нити имаше соодветно образование за да раководи со држава. А и недостасуваше и оној најважниот столб – опкружување кое ќе ја подржува“, вели Фила.

Многу верувале дека таа е жртва на амбициите на разни политичари кои успеале да изманипулираат со се постариот Маршал во свртување против неговата сопруга.

Адвокатот открива дека таа била лудо заљубена во Тито а тоа се видело за време на посета на Франција, кога е откриено дека Јованка со себе носела оружје.

“Дошло до инцидент – на бал, од ташната на Јованка испаднал пиштол, но службите брзо го прикиле тоа. Тито сепак имал голема доверба во неа, таа била последна линија на негова одбрана, па поради тоа кај себе држела мал пиштол за ликвидација. Ако сите служби откажат, таа требала да го заштити со својот живот, да загине за него… Таа Тито го сакала до лудило и никој неможе да каже дека со него била од интерес“.

Поранешниот Генерал на ЈНА Марјан Крањц вели дека Јованка е назначена кај Маршалот уште во 1945 како дел од персоналот кој ја проверувал неговата храна и целокупната чистота, со цел спречување на болести. По смртта големата љубов на Тито, Даворјанка Пауновиќ, чиј гроб е во Кралскиот Комплекс во Дедиње, во 1946 година, Јованка станала неговиот личен секретар според Крањц.

На овој начин таа станува дел од најтесниот безбедносен круг околу Тито и мораше да потпише таен договор за соработка со Државниот Безбедносна Служба (SDB), која е законот” – вели Крањц.

Точниот датум на нивниот брак е исто така предмет на дебата. Тајната свадбена церемонија се случи или во текот на 1951 година, или во април 1952; и локацијата на церемонијата е, исто така, нејасна. Некои извори велат дека се одржала во елитната вила Дунавка во Илок додека други ја споменуваат Белградската општина Чукарица како точната локација.

Броз била хоспитализирана на 23 август 2013 година, а починала од срцев удар во Белградската болница на 20 октомври 2013 година, на возраст од 88.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Погребот на Маршалот не поминал без Службата за државна безбедност. Како што е веќе познатово јавноста, погребот наТито бил третиран како светски настан и на него присуствувале 100 важни гости.

ОТКРИЕНА ГОЛЕМА ТАЈНА НА СФРЈ: Во сандакот на Тито не било изложено неговото тело

Пред извесно време излезе навиделина долго чувана тајна од Југославија. Имено станува...

Не знам чија идеја е тоа. Видов дека Црна Гора и Хрватска го усвоија тоа. Јас сум против. Секој човек би сакал да има загарантирано слободно време. Но, можеш ти, ама немој да ме тераш мене, јас сакам да работам - истакна тој.

Вучиќ: Најдобро да не работиме ништо, а платите да бидат високи!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ  вчера пред јавноста истакна дека воопшто...

Од кабинетот на Павлопулос, рано утрово преку соопштение ги известија новинарите и медиумите дека „поради вирус на претседателот на државата Прокопис Павлопулос, денешните средби во претседателската палата нема да се одржат“, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот претседател Павлопулос итно пренесен во болница

Претседателот на Грција Прокопис Павлопулос денеска бил пренесен во Центарот за кардиохирургија...