За третото место успеа да се избори Себастијан Фетел, за кого ова е прв подиум од почетокот на оваа сезона.

Објавил: Сара Фемина | 14 април, 2019 14:50

Луис Хамилтон повторно светски првак, го освои денешното Гран При на Кина !

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Големата ѕвезда на Мерцедес, Луис Хамилтон го освои денешното Гран При на Кина, третиот круг од сезоната 2019 во Формула 1.

Луис Хамилтон петкратниот светски шампион  го освои годинешното Гран При на Кина, во третиот круг од сезоната 2019 во формула 1.

Хамилтон започна втор, но уште на излез од првата кривина го претекна клупскиот колега Валтери Ботас и прв ја поведе колоната. Луис се до крајот на трката, не остави шанса на болидите зад себе и со лесна тактика го контролираше растојанието пред вториот Валтери во цела трка.

На тој начин Британецот го смени на првото место пилотот од Финска и веќе е лидер на табелата со шест поени предност.

На 28 септември 2012 година било потврдено дека, по завршувањето на сезоната,Луис Хамилтон го напушта „Мекларен“ и дека му се приклучува на тимот на „Мерцедес“, во траење од три сезони. На почетокот од април 2015 година, Хамилтон ја продолжил соработката со „Мерцедес“, потпишувајќи нов договор со кој било предвидено да заработува по 27 милиони фунти годишно.

За третото место успеа да се избори Себастијан Фетел, за кого ова е прв подиум од почетокот на оваа сезона.

Четирикратниот светски шампион прво мораше да се справи со тимскиот колега Шарл Леклер, а подоцна се одбрани од најбрзиот во оваа фаза од трката во Шангај, Макс Верстапен.

Холанѓанецот го претекна со својот Ред Бул, но атрактивниот контранапад од страна на Себ на крајот му го донесе третото место во финалето.
Верстапен не успеа да ја исполни заканата и да му врати на Фетел по вчерашниот спор меѓу нив во квалификациите и остана зад него на четвртата позиција. Леклер не успеа да ги нападне првите тројца и заврши на одлично петто место.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Формула

Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

ХАМИЛТОН НОСИ МАСКА: Светскиот првак озбилно го свати КОРНА ВИРУСОТ(фото)

Новата сезона во Формула 1 започнува на 15 март со тркачка патека во Мелбурн. Организаторите...

Шумахер пред шест години доживеа несреќа за време на скијање на Алпите од која се здоби со тешки повреди на главата поради што и долг период беше во коматозна состојба. Неговиот денешен лик е енигма за светската јавност, освен за членовите на семејството.

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА ШУМАХЕР: Повеќе не е во кома, но не е како порано

Никола Ачијари, светски познатиот неврохирург од Италија, денеска ја шокираше јавноста...