Хамилтон е британски возач во Формула 1, и успеа да го заземе врвот на листата најдобри спортисти организирано од полската новинарска агенција.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 декември, 2019 14:53

Луис Хамилтон прогласен за најдобар спортист во Европа

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

34- годишниот Луис Хамилтон ја доби титулата најдобар спортист во Европа во традиционалниот 62. по ред избор на новинарските агенции.

Хамилтон е британски возач во Формула 1, и успеа да го заземе врвот на листата најдобри спортисти организирано од полската новинарска агенција.

Хамилтон успеа да се искачи на врвот пред тенисерот Рафаел Надал кој имаше 11 бодови помалку од него, а трет на листата е скијачот Марсел Хиршер кој има 75 бодови помалку од победникот Хамилтон.

Луис Хамилтон е познат по неговиот агресивен стил на возење. Тој најчесто користи нагло вртење при влез во кривините и ја контролира промената на насоката на автомобилот. Високата самодоверба при контролата на автомобилот му овозможува на Хамилтон да профитира при влажни услови, како што демонстрираше во настапот на Бразилското гран при од 2008. Тој исто така демонстрира самодоверба при претекнување, а како доказ за тоа се триесет и двете претекнувања на четири трки во сезоната 2010. Неговиот агресивен стил на возење најчесто привлекува критики. За пример може да се земе начинот на кој го блокирше Витали Петров, во обид да ја одбрани својата позиција на Гран прито во Малезија во 2010 година. Тогаш Хамилтон беше брз во својата самоодбрана, меѓутоа директорот на трката Чарли Вајтинг по трката појасни дека ваквите грешки во иднина ќе бидат казниви. На истото Гран при следната сезона Луис Хамилтон ја повтори грешката и притоа беше казнет.

Минатата година на врвот на оваа листа беше тенисерот Новак Ѓоковиќ кој годинава заврши на четвртото место. Петото место му припадна на Вирџил Ван Дајк, а по него е Марк Маркез.

Во првите 20 се и Лука Дончиќ (16 позиција) и Кристијано Роналдо (18 место).

Инаку Луис Хамилтон ја започнал картинг кариерата на осумгодишна возраст на патеката Рај Хаус Карт (англиски: Rye House Kart Circuit) и набргу потоа започна да победува и освојува шампионати во класа на кадети. Кога имал десет години тој му пришол на шефот на тимот на Мекларен Рон Денис барајќи автограм, при што рекол: „Здраво, јас сум Луис Хамилтон. Победив на британскиот шампионат и еден ден сакам да се натпреварувам со вашите автомобили“. Рон Денис покрај автограмот напишал: „Побарај ме за девет години, тогаш ќе се обидеме да направиме нешто повеќе“. Хамилтон најпрво настапуваше за Зип Јанг Ганс картинг тимот на повеќекратниот шампион Мартин Хајнс (англиски: Zip Young Guns Кart Тeam). Потоа во 1997 година, тој напредуваше од редовите на кадети до тимот на Јуниор Јамаха и откако повторно победи во првенството Супер Оне и го освои вториот шампионат, Рон Денис го исполни своето ветување и го ангажираше Луис Хамилтон во програмата за развој на возачи на Мекларен.

Во договорот била вклучена можност за идно возачко место во Ф-1, со што подоцна Хамилтон би станал најмладиот професионален возач во историјата на Формула 1.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Формула

Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

ХАМИЛТОН НОСИ МАСКА: Светскиот првак озбилно го свати КОРНА ВИРУСОТ(фото)

Новата сезона во Формула 1 започнува на 15 март со тркачка патека во Мелбурн. Организаторите...

Шумахер пред шест години доживеа несреќа за време на скијање на Алпите од која се здоби со тешки повреди на главата поради што и долг период беше во коматозна состојба. Неговиот денешен лик е енигма за светската јавност, освен за членовите на семејството.

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА ШУМАХЕР: Повеќе не е во кома, но не е како порано

Никола Ачијари, светски познатиот неврохирург од Италија, денеска ја шокираше јавноста...