Путин докажа дека тој не е само мој, туку и пријател на народот во Белорусија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 јануари, 2021 17:50

Лукашенко порача: Путин докажа дека не е само мој, туку и пријател на народот во Белорусија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека верува дека претседателот на Русија, Владимир Путин, е негов пријател и дека двајцата се во ист тим, како во спортската, така и во политичката арена.

Путин докажа дека тој не е само мој, туку и пријател на народот во Белорусија, рече Лукашенко, пренесе ТАС С.

Според руската агенција, на претседателот Лукашенко му било тешко да одговори кога сè уште го смета за свој пријател.

“Тоа е тешко прашање. Многу пати сум размислувал за тоа и дојдов до заклучок дека тоа е веројатно никој”, одговори Лукашенко.

Одговарајќи на прашањето кои му се непријатели, претседателот на Белорусија рече дека има многу противници, но времето ќе покаже дали некој од нив ќе стане негов непријател!

Лукашенко потоа ги повика новинарите да го следат неговиот тренинг во хокеј и рече дека рускиот претседател Владимир Путин и тој „не играат во различни тимови, ниту во политиката, ниту во спортот“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Исклучоци би биле на религиозни места и од безбедносни или здравствени причини, како што се маски за лице што моментално се носат за заштита од ковид-19, како и за традиционалните карневалски прослави.

Швајцарците на референдум изгласаа забрана за носење бурки

Со тесно мнозинство, 52 проценти „за“, 48 проценти „против“, Швајцарците на референдум...

Според Гласот на Америка, усвојувањето на законот го носи американскиот претседател Џо Бајден на чекор до првиот голем законодавен успех. Мерките сега ќе бидат испратени до Претставничкиот дом за дополнително гласање.

СЕНАТОТ ГО УСВОИ ПАКЕТОТ ЗА ПОМОШ ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Демократите гласаа ЗА, републиканците ПРОТИВ

Американскиот Сенат усвои пакет финансиски мерки денес во рамките на борбата против...

Ова значи дека повеќе од два милиони луѓе низ Франција ќе мора да останат дома за време на викендот, освен во исклучителни случаи.

БРИТАНСКИОТ КОРОНАВИРУС ОТКРИЕН ВО СЕВЕРНА ФРАНЦИЈА: 2 милиони Французи во карантин за време на викендот

Неколку стотици илјади луѓе на северот на Франција се вратени во карантин поради зголемувањето...

Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

“СПУТНИК 5” ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО ЕУ: Курц и Путин разговараа за испорака на вакцини и идна соработка!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговараше со рускиот претседател Владимир...