Клучна работа, вели тој, е да се развлече кривата на ширење вируси колку што е можно.

Објавил: Катерина Крстиќ | 29 март, 2020 16:23

ЛУЃЕ ОДНЕСУВАЈТЕ СЕ КАКО СИТЕ ДА СМЕ ЗАРАЗЕНИ- Доктор Гојковиќ открива како да го победиме Коронавирусот!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk извор Курир.рс

Провинцискиот секретар за здравство проф. Д-р Зоран Гојковиќ ги предупреди граѓаните на Србија дека одговорното однесување против коронавирусот е на прво месо и дека народот треба заедно како целина, да се бори против коронавирусот со цел да се контролира состојбата.

– Сите ригорозни мерки што ги преземаме во оваа епидемиолошка состојба се во согласност со законските норми. Заразните болести мора да се победат со борба од страна на општеството како целина. Мерките што ги имаме даваат резултати, но сепак имаме граѓани кои делуваат на некомуникативен начин. Сè уште не сме свесни за проблемот што ни се заканува. Нашиот најважен интерес е да ги заштитиме нашите граѓани и да спасиме животи – рече Гојковиќ.

– Останете во вашите домови, во вашите градови и населби, за да не мора да преземаме уште поригорозни мерки рече секретарот Гојковиќ.

Клучна работа, вели тој, е да се развлече кривата на ширење вируси колку што е можно.

„Во моментов имаме постојан број на пациенти позитивни на корона вирус. Здравствениот систем функционира добро, ја имаме целата потребна медицинска опрема. Доколку има огромен прилив на пациенти, привремена болница на Саемот, подготвена е за пациенти со полесна клиничка слика и за оние на кои не им е потребен поинтензивен третман “.

„Препораката на кинеските експерти кои го посетија Клиничкиот центар Војводина е сите да се однесуваме како да сме заразени. Имаме нивни препораки и една слика во која насока треба да одиме“, рече секретарот Гојковиќ.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Меѓутоа, кога новинарите го прашаа дали е можно тој да биде толку неодговорен што не сторил ништо што им било препорачано на сите други заболени од коронавирус, (самоизолација, тестирање ...), Несторовиќ тврди дека не се однесувал неодговорно кон себе или кон луѓето од неговата окоКако гостин во една емисија, тој исто такапризна дека не бил во самоизолација затоашто имал премногу работа.лина.

Несторовиќ повторно шокира:Сигурен бев дека имав корона, но не бев во самоизолација!

Професорот д-р Бранимир Несторовиќ, член на кризниот персонал за борба против Ковид-19, ги...

Вирусот бил регистриран и кај тријажна медицинска сестра, која ги примала децата кои во понеделникот дошле во градинката во претшколската установа „Милка Диманиќ“ во Власотинце.

Се отворија пред два дена а денес прв случај на Ковид-19: Воспитувачка во градинка во Србија заразена од корона!

Српскиот министер за образование, Младен Чаршевиќ, рече дека има процедури кога вирусот...