„Лепливи бомби“, кои можат да се прицврстат на возилата и да се активираат од далечина, беа запленети за време на рациите извршени претходните месеци во Кашмир, изјавија за Ројтерс тројца високи служби за безбедност.

Објавил: Мирко Бачиќ | 28 февруари, 2021 12:21

МАГНЕТНИ БОМБИ ЈА ЗАГРИЖИЈА ИНДИЈСКАТА АРМИЈА: Откриени во Кашмир и создадоа хаос во Авганистан!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Безбедносните сили кои се борат со повеќедецениски бунт во контролираниот дел од Индија дел од Кашмир се вознемирени од неодамнешното пристигнување на мали, магнетни бомби кои го опустошија Авганистан.

„Лепливи бомби“, кои можат да се прицврстат на возилата и да се активираат од далечина, беа запленети за време на рациите извршени претходните месеци во Кашмир, изјавија за Ројтерс тројца високи служби за безбедност.

Тоа секако ќе влијае на сегашното безбедносно сценарио, бидејќи обемот и фреквенцијата на движење на полициските возила и безбедносните сили се големи во долината Кашмир, наведоа тие.

Пристигнувањето на лепливи бомби во контролираниот од Индија дел од Кашмир, вклучувајќи и 15 запленети во рацијата во февруари, предизвикува загриженост дека тактиката за вознемирување што им се припишува на талибанските бунтовници во блискиот Авганистан може да се прошири до конфликтот меѓу Индија и Пакистан.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според воените извештаи, утрово низ градот се слушале предупредувачки сирени. Жителите пријавиле експлозии, јави ДПА.

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Првпат од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа, денеска се огласи...

Приходите на компанијата што остварува добивка главно преку рекламирање, во вториот квартал на годинава опаднале на 28,8 милијарди долари, што е помалку за еден процент од 29,1 милијарди долари остварени за истиот период лани.

Пад на приходите на „Фејсбук“ и „Инстаграм“

Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите...

Мајмунските сипаници се карактеризираат со рани на кожата кои можат да се појават на гениталиите или на устата. Болеста е придружена со треска, болки во грлото и болки во лимфните јазли и осип кој наликува на осип што се јавува кај сипаници. Болеста обично поминува сама по себе, но може да биде многу болна.

Одобрена данска вакцина против мајмунски сипаници

Данската биотехнолошка компанија Баварски нордик (БН) објави дека Европската комисија...