Трансакцијата на сопственоста била препорачана од специјален комитет на Одборот на директори на Торстар, со поддршка од мнозинството нејзини акционери. Ваквата Одлука била поддржана и од нејзиниот најголем независен акционер, Ферфекс Финансиски холдингс ДОО. Компанијата Нордстар моментално е раководена од Јордан Битов и Пол Ривет.

Објавил: Катерина Крстиќ | 29 мај, 2020 10:45

Македонец стана сопственик на Торонто Стар и 70 други медиуми во Канада!

Фото/Текст извор: ©весник илинден

Македонецот Јордан Битов кој живее и работи во Канада, стана сопственик на Торонто Стар, откако компанијата која беше претходно сопственик стана приватна компанија, објави Весник Илинден.

Имено компанијата која беше сопственик на Торонто Стар, исто така има повеќе од 70 весници, според веб-страницата на компанијата, во нивното портфолио стојат и десетици други дигитални бизниси во Канада. Според последните информации од Компанијата, овој медиумски гигант станува приватна компанија. Трансакцијата на сопственоста била препорачана од специјален комитет на Одборот на директори на Торстар, со поддршка од мнозинството нејзини акционери. Ваквата Одлука била поддржана и од нејзиниот најголем независен акционер, Ферфекс Финансиски холдингс ДОО. Компанијата Нордстар моментално е раководена од Јордан Битов и Пол Ривет.

Таа е во целосна сопственост на семејствата Битов и Ривет. Ривет неодамна се повлече од својата улога на претседател на Ферфекс Финансиски холдингс ДОО. Според соопштението на Нордстар, поранешниот премиер на Онтарио, Дејвид Петерсон прифатил да биде назначен за заменик-претседател на Торонто Стар по завршувањето на трансакцијата. Се очекува г-дин Boyон Бојтон да продолжи да ја извршува својата функција, извршен директор на Торстар. „Ние веруваме во вести. Со оваа трансакција можеме да обезбедиме иднина за новинарите од светска класа и новинарство од светски ранг што ѝ прилегаат на историјата на Торонто Стар“ – рече Битов во истата изјава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...

Во нашата кампања промовиравме одлична идеја и голем сон. Сонот за еднаквост, сонот за прв премиер Албанец Македонија, порача Зибери од пред Собранието на Македонија.

ЗИБЕРИ: Наскоро ќе биде избран првиот премиер Албанец.

Денес автобусот „Оствари го сонот“ пристигна и на следната станица, пред Собранието....

Сликата сегде е тажна, мачна, луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од оваа политичка пандемија наречена СДСМ и Заев која трае веќе три години. Но, народот се исправа и сака промени, сака обнова. На 15 јули доаѓа обновата во Македонија, потенцираше Мицкоски!

Мицкоски: Раководство на СДСМ ја донесе Македонија на дното и ја претвори во хибриден режим

Огромна победа е во најава, луѓето се обединуваат околу обновата, луѓето се решени,...

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануват сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања.

Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк, ќе трае до 21 часот на 15 јули

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува радиодифузерите...