Македонските фудбалери за неколку месеци ќе заиграат на натпреварите од квалификацискиот циклус.

Објавил: Сара Фемина | 13 декември, 2018 20:04

Македонија ги доби противниците за квалификациите на Европското првенство

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година вчера ги доби ривалите во квалификациите за пласман на Европското првенство.

Македонија на извлекувањето во Лион се најде во Групата-6 заедно со Шпанија, Израел, Црна Гора, Казахстан и Фарски Острови.
Натпреварите од квалификацискиот циклус започнуваат на 18 март 2019 година. Од Македонскиот тим изјавија дека се надеваат на победи и голем пласман.

Младата фудбалска репрезентација на Македонија ги доби своите фудбалски противници и во 2019 година ќе ги започнат натпреварите за квалификациите.

Победниците од сите квалификациски групи обезбедуваат директен пласман на ЕП во Унгарија и Словенија. Првите Двете најдобро второпласирани репрезентации ќе играат во баражот за место на континенталниот собир.

Почетоците на фудбалот во Македонија датираат уште од почетокот на 20. век. Македонскиот фудбалски сојуз бил формиран 14 август 1949 во Скопје, како дел од Фудбалскиот сојуз на Југославија. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Трагедијата се случила во Гвадалупе, кога фудбалерот Џoнатан Г. го удрил а потоа и го бутнал на теренот  62-годишниот судија Хуан Ернандес.

Вистински хорор во Мексико: Фудбалер убил судија среде натпревар (ФОТО)

Вистински хорор се случи во Мексико, откако еден фудбалер го уби судијата на сред натпревар.  Трагедијата...

За финалето што ќе се одигра на „Вембли“ на 12 јулидо сега се испратени 714.000 барања за билети, а тоа е скоро осум пати повеќе од капацитетот на стадионот.

ВЕМБЛИ Е МНОГУ МАЛ! Рекордни 28,3 милиони барања за влезници за Европското првенство 2020!

Европскиот фудбалски сојуз (УЕФА) соопшти дека до сега добил околу  28,3 милиони барања...

Тој повторно бил на лекување по што бил пуштен од болница во Болоња. Оваа вест дека тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ, денес ја напушти болницата Сент Орсола предизвика радост во семејството но и кај сите негови фанови.

Борбата со леукемија влегува во нова фаза- болницата во Болоња откри во каква состојба е Синиша Михајловиќ

Минатата година веста дека познатиот тренер Синиша Михајловиќ боледува од леукемија...

Веќе беше најавено сплотување и обединување на македонските навивачки групи, поради историската шанса која е пред Македонија. Навивачите на Вардар, „Комити“ веќе направија настан на Фејсбук и детална организација на денот и заедничко упатување кон стадионот.

„Комити“ го најавија историското сплотување на навивачите – за Македонија!

Репрезентацијата на Македонија го игра својот плејоф натпревар од полуфиналето во...