Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението, потребно е да се почитуваат општите мерки за заштита на здравјето, како што се:

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 јули, 2020 9:28

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕС ВЛЕГУВА ВО ЖОЛТА ФАЗА- Следете ги препораките за заштита од топлото време!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, Министерството за здравство информира дека во текот на следниве два дена (денеска – четврток и утре – петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза.

Македонија денеска влегува во портокалова фаза. Комисијата за следење на ефектите од високите температури при Министерството за здравство во континуитет ја следи состојбата и по потреба ќе предлага мерки и активности за минимизирање на евентуални штетни ефекти од високите температури.

Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението, потребно е да се почитуваат општите мерки за заштита на здравјето, како што се:

– Во текот на екстремно топли денови да се остане повеќе во затворени простории (пред се климатизирани), а при неопходен престој на отворен простор во овој период, да се најде можност за почести одмори под сенка;

– Да се носи светла и лесна облека, а при директна изложеност на сонце да се носат заштитни очила и капа и да се користи крема со висок заштитен фактор;

– Да се внесува помало количество храна, претежно овошје и зеленчук, а помалку масна храна;

– Да се внесуваат големи количества течности, најдобро обична вода за пиење, а да се избегнуваат алкохолните пијалаци;

– При влегување во возило, потребно е тоа одреден период да се проветри;

На хронично болните лица се препорачува редовно да ја земаат препишаната терапија, во консултација со матичните лекари.

Поради високите температури и зголемената можност за појава на труења со храна и цревни заразни заболувања, се препорачува задолжително миење на земјоделско-градинарски производи (свеж зеленчук и овошје) пред нивна употреба, термичка подготовка на храната и нејзино консумирање веднаш по подготовката.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Денес ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 30 степени!

Следува период на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачно

Понатаму следува период на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена...

Во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 33 степени.

Времето денеска: На пладне ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи!

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб...

Влошување на времето се очекува уште во текот на утрешниот ден, најкритично ќе биде во петок и во сабота, особено во јужните и во југозападните предели на Грција каде се очекува да падне и големо количество на воден талог.

НАД МЕДИТЕРАНОТ СЕ ФОРМИРА УРАГАН И ЌЕ ЈА ПОГОДИ СОСЕДНА ГРЦИЈА – ДАЛИ И КАКО ЌЕ ВЛИЈАЕ НА ВРЕМЕТО КАЈ НАС?!

Моќен циклонски систем се формира во Медитеранот, и истиот понатаму ќе прерасне во...