Претседателот Сасоли потенцираше дека Европскиот парламент е посветен целосно на пристапниот процес за целиот Западен Балкан, и го оцени вклучувањето на земјите од регионот како историски исчекор за консолидацијата на ЕУ.

Објавил: Перо Милчин | 22 октомври, 2020 20:40

Македонија е подготвена да стане следната успешна приказна на проширувањето на ЕУ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Македонија е подготвена да стане следната успешна приказна на проширувањето на ЕУ.На средбата со претседателот на Европски парламент, Давид Сасоли, заеднички констатиравме дека во извештајот на Европската комисија за Северна Македонија за 2020 година е нотирана добра испорака на земјата на нејзините обврски од ЕУ агендата и дека таа е подготвена да продолжи со напредокот во целиот спектар на поглавјата на правото на ЕУ, со фокус на владеењето на правото, рече премиерот Зоран Заев!

Претседателот Сасоли потенцираше дека Европскиот парламент е посветен целосно на пристапниот процес за целиот Западен Балкан и го оцени вклучувањето на земјите од регионот како историски исчекор за консолидацијата на ЕУ.

Позитивните оценки во Извештајот на Европската комисија се уште една силна причина за спроведување на реформите и за успешна завршница на подготовките за првата меѓувладина конференција во декември.

Идентификуваните областите на кои им треба понатамошна работа, препораките и насоките, ќе бидат вклучени во нашата агенда за реформи, особено во клучните области на судските реформи и борбата против корупцијата и организираниот криминал, вели Заев!

На средбата со еврокомесарот Оливер Вархеји, како исклучително значаен го оценивме Економско-инвестицискиот пакет на ЕУ за Западен Балкан од 9 милијарди евра, наменет за поголемите инвестиции во инфраструктурата со регионално влијание и за економско закрепнување од последиците од пандемијата со КОВИД-19, потенцираше премиерот!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дали е македонското здравство преде свршен чин? Како мисли минсигтерот Филипче да се бори против епидемијата, во вакви катасторфални услови.

Страв и трепет во Битолската Болница, двајца на приемно на инфузија заедно со два лешеви

Магазин дојде до ексклузивни фотографии, каде се гледа голготата на Македонското Здравство. Имено...

Изразувањето сочувство е едно од правилата за добро однесување, кое произлегува од домашно воспитување и општествената норма што треба да се почитува, особено ако сте носител на важна и одговорна функција во државата.

Стоилковиќ: Срамно однесување на Заев и Пендаровски по смртта на српскиот патријарх Иринеј!

Претседателот на Демократската партија на Србите и пратеник Иван Стоиљковиќ остро...

Оттука, со право можеме да прашаме, што е следниот чекор на патот кон Европа? Да почнат ниту да не ги огласуваат слободните работни места надвор од партиските штабови!?

Левица утре поднесува 61 барање за надзор до инспекторат за труд поради партиски вработувања во училиштата

Одамна се зборува за партизацијата на јавните служби, и одамна истата состојба сè...

Самото сервисирање на долгот (исплата на рати и камати) изнесува околу 30% од јавните приходи.

Предложениот лек за должничката криза е поопасен од самата болест од која е зафатена македонската економија

Јавниот долг забрзано се движи кон неодржливост. Нетранспарентноста, неотчетноста...