Со денешниот порааз нашите шанси за следниот круг сериозно се намалуваат, бидејќи ќе мора да се брка победа во последното коло против домаќинот Австрија.

Објавил: Сара Фемина | 12 јануари, 2020 17:51

МАКЕДОНИЈА ЗАГУБИ ОД ЧЕШКА: ОДИМЕ ПОНАТАМУ МОМЦИ

Фото/Текст извор: ©гол.мк

Македонија претрпе пораз во второто коло од групата Б на ЕП во Виена, откако нашите ракометари капитулираа во пресметката со Чешка (27-25).

Македонската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Европското првенство (ЕП) и во рамки на втората рунда загуби од Чешка (27-25). По натпреварот, Филип Талески истакна дека бековите немале решение за одбраната на Чешка која доста добро ги затворила шутерите.

„По натпреварот со Украина апелиравме дека не смее да паѓаме во иднина. Тоа ни се случи сега. Во вториот дел доста промашувавме. Немавме решение како да ја разбиеме одбраната на Чешка.

Освен Лазаров кој даваше голови од надвор, ние од левата страна не можев да направиме ништо. Во последните 15 минути и се уморивме“, изјави Талески.

Чесите го добија натпреварот во второто полувреме, кога нивниот напад експлодира и постигна 19 гола, наспроти македонските 14 во тој период. Уште на стартот од вториот полчас противникот влезе со серија од 5-0, дозволувајќи ѝ на Македонија само еден гол во првите 7-8 минути. Резултатот дојде до 15-12, што беше прво водство од +3 за која било репрезентација на натпреварот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Јас сум горд што имам прилика да работам што вакви момци кои заслужуваат голема почит за се што прават за клубот и Македонија, тие се национални херои.“

Алушовски: Вардар во моите 10 години не бил во полоша ситуација – момците се национални херои!

Составот на Вардар вечерва успеа да дојде до убедлива победа над Мотор Запорожје од...

„Теле 2“Арената во Стокхолм беше „обоена“ во „црвено–бело“, во знакот на Хрватска, најмалку 10.000 фанови имаше на трибините.

Шпанија го одбрани европскиот трон- Хрватска не успеа да стане Европски шампион

Репрезентацијата на Шпанија успеа да ја одбрани титулата на Европското првенство...

Исто така, сигурно Начевски и Николов ќе добијат место и за Олимписките игри во Токио, каде што ќе ја делат правдата на натпреварите.

Македонските судии Начевски и Николов ќе го судат финалето на ЕВРО 2020!

Македонските судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ја добија честа да го судат финалето...