Пораката до Западен Балкан: Вашата иднина е во ЕУ.

Објавил: Мартин Попоски | 24 март, 2020 15:37

Македонија и Албанија добија преговори со ЕУ: ВАРХЕЈИ- Ви честитам, вашата иднина е во ЕУ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министрите за европски прашања на Европската Унија денеска дадоа зелено светло за започнување преговори со Република Македонија и со Албанија.

Веста на „Твитер“ ја соопшти еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

-Задоволен сум што земјите членки на ЕУ денеска постигнаа политички договор за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија. Им честитам на двете земји, напиша на Твитер еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји.

Пораката до Западен Балкан: Вашата иднина е во ЕУ.

И лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја сподели веста на социјалните мрежи.

„Донесена е одлука! Македонија почнува преговори за членство во Европската Унија.

Историска одлука во овие тешки времиња за нашиот народ. Нема веќе никакви пречки ниту услови. Европската комисија треба да ги спроведе подготовките, а првата меѓувладина конференција ќе се одржи најбрзо што може.

Честитки граѓани, како што успеавме да се кренеме на патот до НАТО и ЕУ, така заедно ќе се справиме и со заразата која го напаѓа светот“, напиша Заев.

Честитки до сите, да ги завршиме преговорите што побрзо, порача техничкиот премиер Оливер Спасовски, откако денеска ЕУ одлучи Република Македонија и Албанија да отпочнат преговори за членство во Унијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ахмет пред гостиварци рече дека Албанците заслужуваат премиер на државата, тој посочи дека изминативе години ДУИ, се избори за државни раководни функции, на кои беа назначени многу Албанци и сите тие работеле за доброто и напредокот на државата.

Али Ахмети: Заев нема да биде премиер, претера со своите изјави!

На вчерашниот митинг во Гпстивар, лидерот на ДУИ, Али Ахмети е оптимист кога станува...

Митрев вели дека веќе три недели ја применуваат оваа метода и досега тоа даде одлични резултати.

Жан Митрев: Со новиот метод на прочистување на крвта излечивме 25 пациенти заболени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Истакнатиот македонски Кардиоваскуларен хирург доктор Жан Митрев кој воедно е и основач...

Тој рече дека примарна цел и приоритет на следната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ е обезбедување на ефикасни јавни финансии преку зајакнување на капацитетот на даночната администрација, ниски даноци, консолидација на јавниот долг и зголемување на ефикасноста во реализацијата на јавните расходи.

МИЦКОСКИ: Мораме да ги засукаме ракавите и да создадеме иднина каква што посакуваме за себе и нашите најблиски

Во следните четири години ќе се фокусираме на реализација на капитални инвестиции...