На Маврови Анови има 12 сантиметри снежна покрива, а три на Попова Шапка.

Објавил: Катерина Крстиќ | 8 јануари, 2020 9:24

Македонија мрзне: Минусни утрински температури измерени во цела држава

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Рано утрото во цела држава се регистрирани минусни температури, а најстудено е во Берово каде се измерени – 12 степени,  по што следат Маврово со – 11, Лазарополе, Тетово и Скопје-Петровец  – 9. Во Крива Паланка, Струмица, Битола, Прилеп и Демир Капија температурата  – 8, Претор – 7, Скопје Зајчев Рид, Виница, Дебар, Куманово, Крушево – 6, Охрид и Тополчани – 5, а 0 степени во Дојран, Гевгелија, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Македонија мрзне. Утринава во 7 часот во цела држава биле измерени минусни температури.

На Маврови Анови има 12 сантиметри снежна покрива, а три на Попова Шапка.

Денеска се очекува времето да биде сончево и студено особено претпладне. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Попладне ветерот ќе стивнува. Дневните температури ќе бидат во интервал од 1 до 8 степени.

Во Скопје, ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен северен ветер. Дневната температура ќе достигне до 4 степени. Ваквото стабилно време без врнежи ќе се задржи и во текот на следниот период. Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност. Минималните температури на воздухот поради релативно ведрото време ќе бидат негативни, понекаде ќе се спуштаат до околу -10 степени.

 

 

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 13 степени.

ДОАЃА ЛЕТО ВО ФЕВРУАРИ: Температурите во пораст- детална временска прогноза

Денес особено во северните предели од државава, и тоа особено претпладнево ќе има услови...

Утре и тоа особено претпладнето врнежи ќе има во најголем дел од државава, на ниските места ќе има врнежи од дожд, на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег.

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Од утре дожд и снег низ цела држава

До крајот на денов облачноста постепено ќе се зголемува а особено навечер и во текот...