Волкановски е роден во Нов Јужен Велс, додека неговиот татко е од македонското село Беранци.

Објавил: admin@magazin | 15 декември, 2019 11:55

МАКЕДОНИЈА НА СВЕТСКИ ТРОН: Александар Македонски Волкановски стана светски УФЦ шампион(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Македонецот Александар Волкановски е новиот светски шампион во полесна категорија, откако УФЦ 245 го победи еден од најголемите во ова светско натпреварување, Макс Холовеј.

Македонсиот шампион Алекс Волкановски го оствари најголемиот успех во својата ММА кариера, откако утринава стана нов шампион во перолесна категорија на UFC 245 настанот одржан во Лас Вегас, објави Дерби.мк.

Македонецот Александар Волкановски е новиот светски шампион во полесна категорија, откако УФЦ 245 го совлада еден од најголемите во ова светско натпреварување, Макс Холовеј.

Волкановски успеа да го победи Макс Холовеј на поени (48:47/48:47/50:45), со што не му дозволи на силниот противник третпат да ја одбрани титулата во оваа УФЦ категорија.

За Волкановски ова е осма победа од исто толку настапи во најеминентното УФЦ натпреварување, додека Холовеј го доживеа само вториот пораз од 2013 година.

Австралиецот со македонско потекло е само четврти шампион во перолесна категорија во УФЦ историјата, а досега во ваква позиција беа и Хозе Алдо, Конор МекГрегор и Холовеј кој ја одржуваше титулата од 2016 година

Волкановски е роден во Нов Јужен Велс, додека неговиот татко е од македонското село Беранци. Пред многу години тој се преселил во Австралија.

http://https://www.youtube.com/watch?v=bjtE0k1dyeE&feature=emb_title

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Свет

Валиева беше дел од руската репрезентација на екипниот натпревар на Олимпијадата во Пекинг пред два дена и стана првата уметничка лизгачка во историјата која изведе четирискок!

КАЈ ШАМПИОНКАТА ВАЛИЕВА ПРОНАЈДЕНА НЕДОЗВОЛЕНА СУПСТАНЦА, РУСИЈА МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ЗЛАТНИОТ МЕДАЛ

Светските медиуми денес објавија информација дека доделувањето на сетот медали...

И, наводно, тоа се случило затоа што четвртиот судија му соопштил на Пјер Веб, член на стручниот штаб на Башакшехир, дека тој е „црн“, па играчите на турскиот клуб револтирано го напуштија теренот.

СКАНДАЛ ВО ПАРИЗ: ПРЕКИНАТ НАТПРЕВАР НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ ПОРАДИ РАСИЗАМ: Судија навреди играч- Гостите го напуштија теренот!

Натпреварот од последното коло од групната фаза во Лигата на шампионите помеѓу ПСЖ...

Задоволен сум од овој исход. Рундите траеја две минути, но имав чувство дека траат три. Среќен сум што се борев и сигурно ќе го повторам ова", изјави Тајсон по борбата.

НЕВЕРОЈАТНО: За 16 минутна борба,Тајсон доби големо БОГАТСТВО

Верувале или не, Мајк Тајсон (54) доби околу 10 милиони долари за ревијалниот боксерски...

Борбата ќе се одржи вечерва на 28 ноември во Стејплс центарот во Лос Анџелес, а закажана е прес-конференција на 29 октомври, на која борците ќе се појават со директен пренос на Јутјуб.

ИСТОРИСКИ БОКС МЕЧ: Тајсон вечерва се враќа во стариот ринг, Лос Анџелес на нозе!

Тајсон вечерва се враќа во стариот ринг. Тој сега има 54 години, но тренираше напорно...