И во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе има и услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и со засилување на ветерот. Температурата ќе се искачи до околу 16 степени.

Објавил: Перо Милчин | 11 октомври, 2021 11:41

МАКЕДОНИЈА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА УШТЕ ПОГОЛЕМ СТУДЕН БРАН ОД АРКТИКОТ: СЕ ОЧЕКУВА ПРВАТА ПОГОЛЕМА СНЕЖНА ПОКРИВКА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и СВЕЖО со повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ, а ќе има услови и за локална нестабилност проследена со пороен дожд и појава на грмежи, како и со засилување на ветерот. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 17 степени.

И во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе има и услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и со засилување на ветерот. Температурата ќе се искачи до околу 16 степени.

Потоа краткотраен престанок на врнежите ќе имаме утре, особено попладне и во среда претпладне. Додека нови поинтензивни врнежи ќе има во среда доцна попладне и навечер, како и во четврток кога поради уште ПОГОЛЕМОТО заладување на планините ќе има врнежи од СНЕГ, кад ќе се формира и СНЕЖНА ПОКРИВКА. Има услови снежната граница, особено во северните и во северозападните предели да се спушти дури и под 1000 м.н.в.

Има услови на планинските места да се формира снежна покривка дури и над 30 сантиметри. Ќе дува и умерен ветер од северен и од северозападен правец, кој Долж Поврдарието повремено ќе биде и засилен на интензитет. Температурите ќе бидат значително потпросечни за овој дел од годината и од четврток ќе бидат уште пониски и иќе се искачуваат во интервалот само од 5 до 9 степени, додека наутро ќе се спуштаат во интервалот од 2 до 8 степени.

НАПОМЕНА: Овој студен бран ќе донесе снежни врнежи и на некои од планинските превои, со што на возачите им препорачуваме крајна претпазливост доколку се движат по истите, особено во текот на ноќта среда кон четврток и во четврток.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Попладне и навечер облачноста ќе се зголемува, со што ќе започнат нови врнежи од дожд а на планините врнежите ќе бидат од СНЕГ.

АРКТИЧКИОТ БРАН КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ МНОГУ СНЕГ И ДОЖД СЕ ПОБЛИСКУ ДО НАС! ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ НАЈНОВИТЕ ДЕТАЛИ

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и тоа особено...

Повремено врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на некои места повторно се очекува да наврне ПОЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог ( над 50 л/м2 воден талог).

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ПОРАДИ ИНТЕНЗИВНИТЕ ВРНЕЖИ МОЖНИ ЛОКАЛНИ ПОПЛАВУВАЊА! НА ВИСОКИТЕ ПЛАНИНИ СНЕГ

Денес, како и во текот на следните денови и тоа под влијание на влажна и СТУДЕНА воздушна...