Според партијата, заклучно со септември 2020 година, во Македонија има помалку странски директни инвестиции во споредба со Србија, Бугарија и со Албанија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 јануари, 2021 9:21

Македонија со Заев е убедливо на дното по странски инвестиции

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Македонија со Заев е убедливо на дното по странски инвестиции, од 2 до 4 и пол пати помалку од соседите. Македонија со неспособната власт на Заев е убедливо на дното по прилив на странски инвестиции во регионот и Европа во 2020 година“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, заклучно со септември 2020 година, во Македонија има помалку странски директни инвестиции во споредба со Србија, Бугарија и со Албанија.

„На жител за 9 месеци минатата година во Македонија влегле 58 евра, во Бугарија речиси двојно, во Албанија и Србија 4 и пол пати повеќе.

Ова покажува каква неспособна и криминална власт ја води државата поради која странските инвеститори бегаат.

Не може да се вадат дека корона-кризата е причина за нивото на странски инвестиции бидејќи корона-криза имаа и соседните земји, а кај нив странските директни инвестиции се од два до 4 и пол пати повеќе на жител.

Главна причина за отсуство на инвестиции во една земја се корупцијата и криминалот на власта.
Поради криминалната власт, која секој ден се богати, народот осиромашува.

Поради криминалната власт, се задолживме за над милијарда евра нов долг за неколку месеци, а истовремено 54 илјади лица останаа без работа.

Со Заев Македонија стана најнесреќната, најсиромашна и најкорумпирана држава во Европа“, се вели во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Друштвото во Стајковци било многу поголемо од приведените, но многумина успеале да избегаат во моментот кога полицијата влегла во објектот.

Приведени Миленко, Александар Пандов и Владимир Панчевски, пред полноќ биле во кафеана во Стајковци

Полицијата синоќа привела дваесетмина луѓе кои во кафеана во скопско Стајковци не...

Тој рече дека само со владеење на правото може да се спроведат реформите и во другите области, со цел рамноправност со развиените земји.

Премиерот Заев за случајот Таргет-Тврдина: Испратена е пораката дека системот функционира

„Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем“,...