Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на Ковид -19.

Објавил: Стојче Бушин | 25 октомври, 2020 20:03

Македонија со црни рекорди: За еден ден 22 починати од Ковид-19

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19!

Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на Ковид -19.

– Скопје 271
– Куманово 29
– Дебар 2
– Штип 19
– Прилеп 33
– Тетово 26
– Струга 3
– Велес 20
– Битола 17
– Охрид 11
– Кавадарци 18
– Гостивар 10
– Гевгелија 15
– Струмица 32
– Крива Паланка 3
– Радовиш 2
– Крушево 1
– Кочани 12
– Пробиштип 4
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 2
– Берово 8
– Виница 1
– Делчево 1
– Кратово 3
– Свети Николе 5
– Кичево 6
– Ресен 2
– Неготино 4

Починати се 22 лица, 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64г), еден од Куманово (57г), двајца пациенти од Дебар (58 и 64г), еден од Прилеп (61г), еден од Струга (75г), двајца пациенти од Велес (61 и 64г ), двајца од Битола (74 и 70г), двајца од Гостивар (79 и 76г), двајца пациенти од Крива Паланка (56 и 88г), еден од Кочани (60г) и еден пациент од Делчево (81г). Од починатите, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти од:

-Скопје 91
-Куманово 7
-Штип 8
-Прилеп 18
-Тетово 13
-Струга 4
-Велес 3
-Битола 4
-Охрид 3
-Гостивар 3
-Гевгелија 4
-Струмица 16
-Радовиш 2
-Кочани 9
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Валандово 2
-Свети Николе 4
-Кичево 4

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7408.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Реално би било тоа да се случи во првите месеци од 2021 година, вели за „Фокус“, Проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет, УКИМ која е Претседател на Комитетот за имунизација.

Вакцината против Ковид во Македонија ќе стигне првите месеци од 2021, прво ќе се вакцинира 20 отсто од населението

Македонија ќе ја добие онаа вакцина која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку...

Во Словенија во последните 24 часа со 1.742 спроведени тестирања потврдени се 470 нови коронаинфекции, а од последици на компликациите предизвикани од заболувањето Covid-19 починале уште 45 лица, соопшти во понеделникот словенечката влада.

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: 59 милиони заразени со коронавирусот во Светот

Денеска бројката на заразени со коронавирус во Светот, стигна до 59 милиони. Починаа...