Митревски делуваше фокусирано, а Никола Маркоски од контра напад го донесе нашето прво водство (11-10). Со двата гола на Пешевски првиот дел го завршивме во наша полза со 13-11.

Објавил: Перо Милчин | 16 јуни, 2019 19:58

МАКЕДОНИЈА ЈА ЗБРИША ГРЦИЈА и го освои првото место!

Фото/Текст извор: ©гол.мк

Македонската ракометна репрезентација ја оствари целта, ја совлада Грција во Струмица со 27-23 (13-11) и го освои првото место во групата 3 од квалификациите за Европското првенство 2020 година.

Успехот е извојуван со само еден пораз, со сменет селектор среде квалификации и на завршниот натпревар без повредените Стоилов и Кукоски.
Носени од одличниот Буковинас, Грците почнаа подобро и поведоа со 1-3, па и со 2-4 по седум минути игра.

Македонската ракометна репрезентација ја оствари целта, ја совлада Грција во Струмица со 27-23 (13-11)

Кузмановски најдобро почна во нападот од нашиот национален тим, а капитенот Лазаров намали на 3-4 со дијагонала во осмата минута.

Немавме течна игра во нападот, па по исклучувањето на Пападионизу, голови постигнаа Пешевски и Лазаров за 6-8 на половина полувреме.

Брестовац го внесе Митревски на местото на Ристовски, нашата игра стан поконзистентна и Талески и Маџовски реализираа за 8-9 во 20. минута. Долгата потрага по Грците донесе израмнување со голот на Пешевски од линијата (9-9).

Митревски делуваше фокусирано, а Никола Маркоски од контра напад го донесе нашето прво водство (11-10). Со двата гола на Пешевски првиот дел го завршивме во наша полза со 13-11.

Играта одбрана ни понуди лесни голови на Танкоски и Георгиевски за +4 на почетокот од второто полувреме. Лазаров реализира два седмерци, нашата игра доби на течност и на средина од второто полувреме резултатот гласеше 19-17.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

„Цели 11 години спортот и спортските работници беа игнорирани од страна на ВМРО-ДПМНЕ, a за неполни 2 и пол години политиките на СДСМ го враќаат спортот на прав пат.

Бившата од ТОШЕ, Адријана БУДИМИР ВЛЕЗЕ ВО ПОЛИТИКАТА НА СДСМ: Дел од Комисијата за спорт на СДСМ

Претседателот на Комисија за спорт на СДСМ, Наумче Мојсовски, на прес-конференција...

Ристовски веста ја сподели на својот Фејсбук профил каде посвети и статус во кој вели дека е чести и задоволство да се соработува со лидерот на ВМРО, Мицкоски.

Борко Ристовкси официјално влезе во политиката: Чест и задоволство е да се работи со Мицкоски

Македонскиот прв голман на ракометна репрезентација, Борко Ристовски, денеска и официјално...

Вториот дел игравме далеку подобро и со реализација во финишот, па сигурно сум пресреќен со победата против тим како Монпеље“ – истакна Писонеро по мечот.

Вардар го ПРЕЗГАЗИ француски Монпелје и тргна по нов европски трофеј!

Европскиот шампион и првак Вардар, со победа ја започна новата сезона во Лигата на...

– Се надевам дека ова е почеток на трајна соработка помеѓу Монако и „Бет Сити“ и имаме за цел да ги здружиме нашите сили за да придонесеме за развој и унапредување на фудбалот во двете земји.

Сергеј Самсоненко постана официјален спонзор на францускиот прволигаш МОНАКО!

Компанијата на рускиот милијардер Сергеј Самсоненко „Бет Сити“, потпиша двегодишен...