Следеше одлична одбрана и благодарение на реализациите на Стоилов и Маџовски во 14. минута се одлепивме на +4.

Објавил: Перо Милчин | 12 јуни, 2019 20:29

МАКЕДОНИЈА ЈА ЗБРИША ТУРЦИЈА И СЕ КВАЛИФИКУВА НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Македонската ракометна репрезентација победи во Ескишехир против Турција со 25:26 (13:11) и се квалификува на Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка наредната година.

Македонските репрезентативци вечерва одлично го почнаа натпреварот и преку капитенот Кире Лазаров и Кузмановски поведоа со 1:2. По три израмнувања, Гоце Георгиевски од позицијата на десно крило погоди за враќање на наша предност.

Некаде околу 24. минута Турските репрезентативци се наближија на 9:10 и Брестовац побара минута одмор. Македонија целосно го загуби ритамот и

Со оваа победа го заверивме пласманот на Европското првенство 2020 година, а со триумф над Грција во недела во Струмица наше ќе биде и првото место во групата кое ќе ни донесе подобра позиција во ждрепката. Фото: МКД.

Пеливан со својот шести гол во 27. минута ја врати предноста на Македонија(11:10). После играта и првото полувреме, Турција на одмор замина со +2.

Во почетокот на второто полувреме Митревски застана пред голот наместо Борко Ристовски. Нашата игра беше збркана,многу грешевме, а исто така се забележуваше нервозата кај нашите ракометари. Кире Лазаров со два гола, еден од игра и еден од седмерец, намали во натпреварот на 15:14 во 38. минута.

Потоа следеа голови на Маџовски и Талевски за 19:17 на половина од второто полувреме. Трпеливоста се исплати е и Кузмановски од позиција на пивотмен израмни на 12 минути до крајот (21:21).

Талески погоди за првото водство на Македонија во вториот дел, но Турците возвратија и крајот постана драматичен. Лазаров и Талески постигнаа вредни голови за +2 на две минути до крајот кога извојувавме победа од 25:26.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

„Цели 11 години спортот и спортските работници беа игнорирани од страна на ВМРО-ДПМНЕ, a за неполни 2 и пол години политиките на СДСМ го враќаат спортот на прав пат.

Бившата од ТОШЕ, Адријана БУДИМИР ВЛЕЗЕ ВО ПОЛИТИКАТА НА СДСМ: Дел од Комисијата за спорт на СДСМ

Претседателот на Комисија за спорт на СДСМ, Наумче Мојсовски, на прес-конференција...

Ристовски веста ја сподели на својот Фејсбук профил каде посвети и статус во кој вели дека е чести и задоволство да се соработува со лидерот на ВМРО, Мицкоски.

Борко Ристовкси официјално влезе во политиката: Чест и задоволство е да се работи со Мицкоски

Македонскиот прв голман на ракометна репрезентација, Борко Ристовски, денеска и официјално...

Вториот дел игравме далеку подобро и со реализација во финишот, па сигурно сум пресреќен со победата против тим како Монпеље“ – истакна Писонеро по мечот.

Вардар го ПРЕЗГАЗИ француски Монпелје и тргна по нов европски трофеј!

Европскиот шампион и првак Вардар, со победа ја започна новата сезона во Лигата на...

– Се надевам дека ова е почеток на трајна соработка помеѓу Монако и „Бет Сити“ и имаме за цел да ги здружиме нашите сили за да придонесеме за развој и унапредување на фудбалот во двете земји.

Сергеј Самсоненко постана официјален спонзор на францускиот прволигаш МОНАКО!

Компанијата на рускиот милијардер Сергеј Самсоненко „Бет Сити“, потпиша двегодишен...