Она што се чинеше како невозможно по поразот од Украина и по дебаклот од Англија сега е реалност.

Објавил: admin@magazin | 13 септември, 2023 9:20

Македонија ја победи Малта со 2:0, шансите за второто место остануваат

Фото/Текст извор: ©МТВ

Македонија повторно е во игра за второто место.

Она што се чинеше како невозможно по поразот од Украина и по дебаклот од Англија сега е реалност. Синоќа Македонија против Малта одигра рутински, на резултат, колку што беше потребно и славеше со головите на Елмас и Манев. Со седум бодови, колку што имаат и Украина и Италија влегуваме во дуели со истите противници на гости.

Прво играме во октомври со Украина во Прага и од тој резултат ќе зависи дали шансите за второто место ќе останат. Да се потсетиме, во Скопје Украина не победи откако во првото полувреме ние водевме со 1:0, така што во Прага ќе мора да одиме на победа.

По мечот со Украина, ни следи натпреварот со Англија во Скопје која е убедливо прва во групата со 13 бодови.

Во другиот меч, Италија вчера ја победи Украина со 2:1.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Репрезентативците на Марково се вистинско изненадување на ова првенство. За потсетување, тие со својата пожртвувана игра претходно во осминафиналето успеаја да ја елиминираат репрезентацијата на Шпанија.


Фото: EPA-EFE/Ali Haider
Напаѓачот и најголема ѕвезда на Португалците, Кристијано Роналдо и овој меч го започна на клупата за резервни играчи. Во игра влезе во 51. Минута, кога селекторот на Португалија реши да го стави на местото на Рубен Невеш.

Португалија имаше доволно време да израмни, напаѓаше силно, но не успеа да ја затресе мрежата на одличниот голман на Мароканците, Боно.


Фото: EPA-EFE/Georgi Licovski
Мароко во полуфиналето ќе ги одмери силите со подобриот од вториот денешен четвртфинален натпревар на Светското првенство во Катар што ќе го играат репрезентациите на Франција и Англија.

Вчера во драматични натпревари, со пресврти за пласман во полуфиналето се изборија репрезентациите на Хрватска и Аргентина кои се првата полуфинална двојка.

Мароко испиша историја: Ја победи Португалија и оди во полуфинале на Светското првенство во Катар

Мароко во полуфиналето ќе ги одмери силите со подобриот во вториот денешен четвртфинален...