Нашенците се против гласање на дијаспората во странство

Објавил: admin@magazin | 3 август, 2018 16:52

Македонската дијаспора со јасен став

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Македонската дијаспора е одлучна, нема да гласа на референдумот за промена на името.

Непосредно по изјавата на ДИК дека и на Македонската дијаспора ќе и биде овозможено гласање на најавениот консултативен референдум на 30ти Септември годинава, утрово на социјалните мрежи осамна слика со која Македонската дијаспора од Њу Јорк, САД го кажа својот јасен став #Бојкотирам

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Дијаспора

Верувам дека гледате и следите како набрзина се брише, се ништи, се што е македонско. Исчезнува придавката македонски пред институциите, ги менуваат топонимите, од соседите слушаме дека дека македонскиот јазик бил дијалект на бугарскиот

Игор Дурловски: Вечерва сум илјадници километри далеку од дома, но без чувство дека сум во туѓина!

Веќе неколку години, светот го запознава басот Игор Дурловски како интерпретатор на...

По вчерашната "средба" на т.н. македонска дијаспора со премиерот Заев не стивнуваат реакциите на организациите на дијаспората од САД и Европа

ОМД: “Ние се знаеме во САД и ниту една организација не пратила претставник кај Заев и Адеми”

На средбата која ја организираше министерот без ресот задолжен за односи со дијаспората...