Триесет и осумгодишната жена е пронајдена со ремен околу вратот во спалната соба во нејзиниот стан во Источната 45-та улица на Менхетн, нешто после пладне, велат изворите.

Објавил: Стојче Бушин | 2 јануари, 2021 10:48

Македонска дипломатка во ОН се самоубила во својот стан во Менхетен

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Македонска дипломатка на Обединетите нации е пронајдена мртва во нејзиниот стан во Менхетн на новогодишната ноќ!

Триесет и осумгодишната жена е пронајдена со ремен околу вратот во спалната соба во нејзиниот стан во Источната 45-та улица на Менхетн, нешто после пладне, велат изворите.

Соседите велат дека се изненадени од смртта на дипломатката.

Тука живееше две години. Сите сме изнендени, беше симпатична и многу добра личност, изјавил Хернан Авила, домарот во зградата.
Дипломатката живеела сама во стан на четврти кат, рече Авила!

Република Македонија е примена за членка на ООН на 8 април 1993 година.

Денес, во Македонија има 12 организации кои го сочинуваат поширокото семејство на ООН: УНДП, УНИЦЕФ, УНХЦР, СЗО, ФАО, МОТ, ИОМ, Светска Банка, ММФ, УНАИДС и УНМИК.

Сите тие се ангажирани на голем број активности, чија цел е бенефит на сите кои живеат во земјата.

На Светскиот самит, одржан во септември во Њујорк Македонија беше една од 189-те земји кои уште еднаш ја подвлекоа својата посветеност на Милениумската декларација и се обврзаа да ги остварат осум Милениумски народни цели!

Тие цели во, областите на сиромаштијата, образованието, здравството, родовите и животната средина, треба да се постигнат до 2015-та.

Тоа значи дека остануваат уште само пет години за Македонија да се претвори во подобро место за сите. Место, во кое има помалку сиромашни луѓе, повеќе деца во училиштата, повеќе луѓе кои живеат здрав живот и сите заедно уживајќи во една заштитена животна средина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Преземени биле реанимациони постапки, по што дежурна екипа во 7 часот и 30 минути утринава констатирала смрт.

Д-р Костов за самоубиството: Страшно и тажно, беше пациент под психијатриски надзор

Пациент на 71 годишна возраст, утринава нешто по 7 часот, си го одземал животот скокајќи...

Пациентот се фрлил од првиот кад на Ковид-центарот и не го преживеал падот. Неофицијално, пациентот бил хоспитализиран неколку дена и имал психички проблеми.

Се самоуби ковид пациент со скок од првиот кат на болницата „8 Септември“

Пациент роден 1950 година хоспитализиран во ковид-центарот во ГОБ „8-ми Септември“ се...

Увид направиле полицијата и јавен обвинител при основното јавно обвинителство од Прилеп. Наредена е обдукција.

ТРАГЕДИЈА: Загина 25-годишен ловџија погоден со куршум од лице со кое бил на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец денеска им подлегнал на повредите откако бил погоден...