Искрени честитки за Бесир Алили, за БК Лирија - Скопје и за Федерацијата за боречки спортови на Македонија и нејзиното раководство.

Објавил: Перо Милчин | 22 јуни, 2019 22:11

Македонскиот борач Бесир Алили е ЕВРОПСКИ ШАМПИОН ВО БОРЕЊЕ!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

БЕСИР АЛИЛИ ЕВРОПСКИ ПРВАК ВО БОРЕЊЕ (СЛОБОДЕН СТИЛ – 48 кгр)

Македонскиот борач Бесир Алили е Европски првак во борење (слободен стил), категорија 48 кгр!

Тој во финалето го победи Харутун Ховханисјан од Ерменија со резултат 7:6 и го освои златниот медал на ова Европско првенство до 17 години.

МАЕСТРАЛНИОТ БЕСИР АЛИЛИ ЕВРОПСКИ ПРВАК ВО БОРЕЊЕ (СЛОБОДЕН СТИЛ – 48 кгр.)

Иако кон крајот на првата рунда Харутун Ховханисјан водел со 5:0, сепак Бесир Алили, со манири на искусен борач направил пресврт и повел со 7:5 и сосема смирено го држел под контрола резултатот до крајот на борбата.

Со сигурност се тврди дека ако продолжи со ваква квалитетна и напорна работа, во Бесир Алили ќе го имаме идниот сениорски Европски и Светски првак.

Искрени честитки за Бесир Алили, за БК Лирија – Скопје и за Федерацијата за боречки спортови на Македонија и нејзиното раководство.

На нашиот млад борец му се предвидува голема и светла кариера, а својот квалитет и потенцијал, го докажа токму денеска со освојувањето на златниот медал.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ахмет пред гостиварци рече дека Албанците заслужуваат премиер на државата, тој посочи дека изминативе години ДУИ, се избори за државни раководни функции, на кои беа назначени многу Албанци и сите тие работеле за доброто и напредокот на државата.

Али Ахмети: Заев нема да биде премиер, претера со своите изјави!

На вчерашниот митинг во Гпстивар, лидерот на ДУИ, Али Ахмети е оптимист кога станува...

Митрев вели дека веќе три недели ја применуваат оваа метода и досега тоа даде одлични резултати.

Жан Митрев: Со новиот метод на прочистување на крвта излечивме 25 пациенти заболени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Истакнатиот македонски Кардиоваскуларен хирург доктор Жан Митрев кој воедно е и основач...

Тој рече дека примарна цел и приоритет на следната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ е обезбедување на ефикасни јавни финансии преку зајакнување на капацитетот на даночната администрација, ниски даноци, консолидација на јавниот долг и зголемување на ефикасноста во реализацијата на јавните расходи.

МИЦКОСКИ: Мораме да ги засукаме ракавите и да создадеме иднина каква што посакуваме за себе и нашите најблиски

Во следните четири години ќе се фокусираме на реализација на капитални инвестиции...