Македонија веќе трета година по ред не е на листата 1.000 најдобри Универзитети во светот иако претходно не беше така

Објавил: Мирко Бачиќ | 15 август, 2018 9:59

Македонските универзитети и годинава ги нема на Шангајската листа

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Македонските универзитети и годинава не се рангирани на Шангајската листа на најдобри универзитети во светот.

На листата на Академско рангирање на светски универзитети за 2018 година објавена денеска се наоѓаат илјада универзитети.

На прво место 16-та година по ред е Универзитетот Харвард на второ Станфорд од САД а на трето британскиот Универзитет Кембриџ.

Следните десет најдобри универзитети се МИТБерклиПринстонОксфордКолумбијаКалтеч и Чикаго

Универзитетот Цирих кој е на 19-то место останува да биде најдобро рангиран во Европа а Копенхашкиот универзитет е второ место односно на 29-ти на Шангајската листа.

На трето место во Европа е Универзитетот Сорбона кој е 36-ти на листата најдобро рангирани високообразовни институции.

Од земјите во регионот најдобро рангирани се универзитетите во Белград и во Атина кои се меѓу 300 и 400 место а ЉубљанскиотСолунскиот и Атинскиот технички универзитет се позиционирани меѓу 400 и 500 место.  

Универзитетот во Марибор и Загребскиот универзитет се меѓу 500 и 600 место. На Шангајската листа е рангиран и Софискиот универзитет меѓу 900 и 1.000 позија.

Шангајската листа што секоја година ја објавува универзитетот Циао Тонг од Шангај е една од највлијателните листи која ги рангира најдобрите универзитети во светот.

Клучни критериуми за рангирање на универзитетите меѓу другото се бројот на објавени научни трудови во меѓународни списанија бројот на добитници на Нобелови награди и Филдсови медали кои студирале на универзитетот или работат таму.

Шангајска листа на Универзитети – список

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...