Македонија загуби со 2:1 од Украина во вториот меч на Европското првенство

Објавил: Македонка Димкин | 17 јуни, 2021 17:30

Македонските Фудбалери загубија од тимот на Украина со 1:2

Фото/Текст извор: ©магазин

Македонија загуби со 2:1 од Украина во вториот меч на Европското првенство, во Букурешт. Украинците поведоа со головите на Андриј Јармоленко во 29. минута и Роман Јаремчук во 34. минута, а за „црвено-жолтите“ голот го постигна Езѓан Алиоски во 57. минута.

Украинците не реализираа пенал во 84. минута, кога Столе Димитриевски го одбрани ударот на Руслан Малиновски, но македонската репрезентација до крајот не успеа да го израмни резултатот.,

Во првото коло од групата Ц, Македонија загуби од Австрија со 3:1, а избраниците на селекторот Игор Ангеловски во последното коло од фазата на групи играат со Холандија, во Амстердам на 21 јуни. Вечерва, во другиот меч од групата, играат Холандија и Австрија. Холандија ја победи Украина со 3:2 во првото коло.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Нашиот ас имаше бројни извонредни настапи во дресот на Џенова, по што бројни „фаци“ во италијанскиот фудбал предводени од Антонио Конте апелираа до Пандев дека има да покаже уште многу на терените и дека не треба да се пензионира.

Пандев донесе одлука, ќе игра уште една година!

Горан Пандев е подготвен да продолжи да игра фудбал уште една година, одлука што најдобриот...

„Игор Ангеловски самиот најави дека по завршувањето на Европското првенство ќе бара нови предизвици во својата кариера и сега е време ние да ја почитуваме неговата одлука и да ја покажеме нашата благодарност за неговата работа и страст во сите овие години на чело на македонската А репрезентација“.

Благоја Милевски од 1. август нов селектор на македонската А репрезентација

Благоја Милевски од 1. август нов селектор на македонската А репрезентација Муамед...

Натпреварот против Холандија, утре со почеток од 18 часот, ќе биде 122. за 37-годишниот Пандев од неговото деби во националниот дрес во 2001 година во мундијалските квалификации против Турција.

Горан Пандев утре го игра последниот меч за Македонија

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев објави попладнево...