Како победник на фестивалот, филмот автоматски е селектиран и влегува во трка на „World Film Fair” во Њу Јорк подоцна годинава

Објавил: admin@magazin | 13 август, 2018 9:02

Македонски филм победник на филмски фестивал во Америка

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Како победник на фестивалот, филмот автоматски е селектиран и влегува во трка на „World Film Fair” во Њу Јорк подоцна годинава.

Македонскиот филм „Јавачи на коњи” се здоби со наградата за најдобар филм на интернационалниот фестивал “FAM FEST International Film Festival 2018″ во Северна Каролина.

Како победник на фестивалот, филмот автоматски е селектиран и влегува во трка на „World Film Fair” во Њу Јорк подоцна годинава.

Филмот покрај наградата за најдобар филм на „FFIFF”, се пласираше и како полуфиналист на „Los Angeles CINEFESТ”.

До сега беше учесник на 20 фестивали во Европа и ширум светот меѓу кои „Craft Film Fest” во Шпанија, „VasterasFilm” во Шведска, „МedFF” во Италија, „Cape Town IFMF” во Јоханесбург и други.

Јавачи на коњи е македонски независен филм кој ја имаше својата премиера минатата година. Станува збор за социјална драма во режија на Марјан Гавриловски, а по сценарио на Никола Кузелов.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Видео

Сите ја знаеме љубовната приказна од овој филм и сите стоиме на ставот дека би било поубаво кога крајот би бил поинаков. И бил поинаков, но во текот на монтажата бил исфрлен.

ОВА Е КРАЈОТ НА “ТИТАНИК” ШТО НИКОГАШ НЕ ГО ВИДОВМЕ(видео)

Филмот „Титаник“, проект на познатиот режисер Џејмс Камерон, бил озлогласен како...

Веднаш интервенираше Брза помоши Боки е пренесен во болница. Но она што го скрена вниманието беше човек во униформа,  кој „културно“ го испраќа покажувајќи кон своите препони.

Ја засрами полициската униформа: Полицаец се фати за половиот орган додека го носат Боки 13 во болница!

Додека првоосомничениот за случајот Рекет, Бојан Јовановски го изнесуваат на носилка,...

Денеска на социјалната мрежа„Фејсбук“ беше споделено видео за кое се верува дека ја прикажува несреќата и последните моменти на раперот.

Протече видео снимка од несреќата во која загина српскиот рапер

Трагедија го потресе регионот откако вчера трагично загина познатиот српски рапер...