Комплексот Македонско село се состои од вкупно 49 соби,

Објавил: Македонка Димкин | 8 јуни, 2018 0:21

Македонско село

Фото/Текст извор: ©

Комплексот Македонско село се состои од вкупно 49 соби, кои се сместени во 12 различни куќи, автентично изградени според македонската градителска традиција од 19тиот и 20тиот век.

Куќите се од различни географски подрачја на Македонија, и тоа: куќа од Битолско, куќа од Прилепско, куќа од Велешко, куќа од Струшко, галичка куќа, реканска куќа, Скопско Црногорска куќа, куќа од Кратовско, беровска куќа, куќа од Делчево, куќа од Кумановско и тетовска куќа. Комплексот е изграден исклучиво од дрво и природен камен, а собите се уредени со стилски избрани етно детали и природни материјали.

Македонско село е комплекс од хотелскo сместувањe и ресторани, изграден во традиционалниот дух на македонската архитектура од 19тиот и 20тиот век. На површина од 12.000 м2, комплексот е составен од шеснаесет автентични куќи со вкупен сместувачки капацитет од 100 гости. Лоциран во прекрасната природа на планината Водно која изобилува со густа шума и чист планински воздух, комплексот е препознатлив по својот уникатен шарм и на посетителите им нуди можност да уживаат во традиционалниот амбиент, вкусната храна и бројните активности.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ресторан

Тајните купувачи, ангажирани од SWOT Research ги завршија посетите на угостителските објекти, кои по случаен избор влегоа во трката за Најдобар угостителски објект во 2020 година, по што следуваше сумирање на резултатите, од кои произлегоа заклучоци и препораки за подобрување на услугата во иднина.

ПРОГЛАСЕНИ НАЈДОБРИТЕ УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТИ ВО СКОПЈЕ ЗА 2020 ГОДИНА

Градот Скопје во соработка со Агенцијата SWOT Research, специјализирана агенција за анализа...

Со лансирањето на новата амбалажа на овие две вина, „Тиквеш“ го збогатува веќе широкиот избор во својата палета, создавајќи нови навики во одговорната консумација на вината од оваа категорија, особено во топлите летни месеци.

Омилените „Смедеревка“ и „Розе“ на ВВ „Тиквеш“ отсега и во полулитарска амбалажа

Скопје, 02.07.2020 – Најпопуларните вина од сегментот на традиционални вина на винарницата...